Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Urządzamy salonik na werandzie

Oranżeria, oranzerie-koszalin.pl
 
 

Nie tylko kwiatom dobrze w ogrodzie zimowym. Wstaw między donice wygodną kanapę, stolik kawowy i zaproś przyjaciół na podwieczorek wśród zieleni.

Sezonowy czy całoroczny?

O tym trzeba zdecydować na samym początku, zanim zaczniemy budowę. W nieogrzewanej oranżerii sezon zaczyna się w marcu i kończy w październiku. Całoroczne ogrody muszą mieć podwójne lub potrójne szyby i często są połączone z salonem.

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym

W zimowym ogrodzie można zamontować kaloryfery, ogrzewanie podłogowe, a jeśli nie korzystamy z niego na co dzień, wystarczy kominek. – Ale rachunki bardzo nie wzrosną, bo taka szklana przybudówka ociepla dom, więc zaczynamy grzać miesiąc później, a kończymy miesiąc wcześniej – mówi Marek Cinal z firmy Gracja w Cieszynie. – ­Latem jednak nie obejdzie się bez rolet lub markiz, zwłaszcza na dachu, inaczej słońce da nam popalić. Warto też pomyśleć o dużych otwieranych oknach na wszystkich ścianach, żeby przy ładnej pogodzie łatwo było zamienić taki ogród w częściowo odsłonięty taras.

Tekst: Eliza Otto  
Zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, Rafał Lipski, Michał Przeździk, Aleksander Rutkowski, Michał Skorupski, Aneta Tryczyńska

reklama
Weranda Country nr 3/2016