Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

14 pomysłów na łazienkę w wiejskim domu

Pokój kąpielowy dla romantyczki. Umywalki przypominają drewniane miski. Zdjęcia: Rafał Lipski, Marek Szymański, Michał Mrowiec. materiały prasowe  
 
 

Łazienka w domu na wsi, a właściwie pokój kąpielowy, powinien być widny i przestronny. Może być tradycyjny, romantyczny lub nowoczesny, ale zawsze z rustykalnym akcentem.

Łazienka tradycyjna
Jak ma być wiejsko, to przede wszystkim drewno. Ściany, podłoga, meble. Łazienka to największe wyzwanie dla tego materiału. Dlatego powinno być jak najtrwalsze – swojski dąb albo gatunki egzotyczne – i koniecznie lite, bo warstwy rozejdą się w zaparowanym pomieszczeniu. Na koniec trzeba je zaimpregnować, najlepiej olejem. Ten zabieg warto powtarzać co jakiś czas, np. co rok. Do tego dodatki jak sprzed lat: lampy przypominające lichtarze, umywalka postawiona na starodawnej konsolce jak miednica, dawny zestaw toaletowy – dzban na wodę i miska, tara, a nawet nocnik. Polne kwiaty w oknie i można się poczuć jak u panien z Wilka.

Łazienka romantyczna
To prawdziwy salonik kąpielowy. Nie może w nim zabraknąć zwiewnych firanek, falbanek i koronek, lustra w zdobionej ramie oraz kryształowego żyrandola. Zasłona prysznicowa jest udrapowana jak ta okienna, a wanna na lwich nóżkach chyba nie służy do tego, żeby się w niej myć, ale raczej marzyć w płatkach róż i wonnych olejkach. Znajdzie się tu też miejsce na politurowaną toaletkę, gięte mebelki, a nawet fotel obity pluszem i parawan jak w dawnej gotowalni. Przyda się, zwłaszcza jeśli łazienka jest otwarta na sypialnię.

Łazienka nowoczesna
Podobają ci się proste kształty i nowoczesna, krągła ceramika, ale nie chcesz czuć się w swojej łazience jak w statku kosmicznym? Da się z tego wybrnąć. Oto parę podpowiedzi. Z duetu szkło i metal wyjmij metal i zastąp go surowym drewnem. Taki stołek ustawiony na kawałku skóry wygląda, jakby trafił do nas z jakiejś pierwotnej jaskini – i dobrze. Albo szklaną kabinę zastąp łupkiem na ścianie. Nowoczesną wannę możesz obłożyć drewnem jak dawną balię. A do tego umywalkę ustawić na pniu drzewa.

Tekst: Eliza Otto  
Zdjęcia: Rafał Lipski, Marek Szymański, Michał Mrowiec, materiały prasowe

reklama
Weranda Country nr 11/2015