Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Urządzamy od podstaw kuchnię w stylu rustykalnym

W kuchni stylizowanej na rustykalną najlepiej sprawdzają się meble drewniane. Kuchnia: Strategio Black Red White. Zdjęcia: materiały prasowe firm  
 
 

Po dziś dzień kuchnia jest sercem każdego wiejskiego domu. Tu po południu zbierają się wszyscy, tu omawiane są najważniejsze rodzinne sprawy i plany na kolejne dni. Ciepła atmosfera tego pomieszczenia przyciąga i sprawia, że nie chce nam się z niego wychodzić.

Idealne miejsce na kuchnię
Tradycyjna kuchnia powinna mieścić się po północnej stronie domu, aby latem jak najmniej świeciło na nią słońce. Jeśli mamy taką możliwość, warto obok zaplanować małą, nieogrzewaną spiżarnię, koniecznie z okienkiem, ale bez nadmiaru światła. Tu będą mogły leżakować w drewnianych skrzyniach warzywa i owoce, a w puszkach i słoikach domowe przetwory, kasze czy makarony.

Kuchnia dobrze rozplanowana
Jako najważniejsze pomieszczenie w domu, kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna. Kuchenka, lodówka, piekarnik, wszystko musi być odpowiednio ustawione, zgodnie z podziałem na strefę przygotowywania, gotowania, zmywania i przechowywania. To ostatnie jest zresztą równie ważne. Stary kredens, szufladka pod blatem stołu, półki z desek, kosze, puszki, skrzynki - każda skrytka się przyda. Jeśli pomieszczenie jest duże, możemy pokusić się o zrobienie wyspy w drewnie lub dodatkowego blatu roboczego. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesności, warto już na etapie projektowania przewidzieć w komodach i szafkach szuflady z organizerami, wysuwane blaty lub systemy do przechowywania naczyń. Praktyczne będą drzwiczki z cichym domykaniem i regulowane nóżki. Wiejska kuchnia nie może obyć się też bez stołków i stołeczków, które pomogą sięgnąć do najwyżej położonych półek.

Urządzamy kuchnię w stylu rustykalnym
Podłoga w kuchni stylizowanej na rustykalną, powinna być kamienna lub drewniana, z długimi deskami pełnymi sęków i drobnych niedoskonałości. Ewentualnie możemy zdecydować się na odpowiednio stylizowane ceramiczne płytki. Meble powinny być wykonane z litego drewna, fronty szafek przecierane lub bejcowane, ozdobione płycinami, delikatnymi rzeźbieniami i ozdobnymi uchwytami. Do tego okazały okap i kamienny lub drewniany blat. Z tkanin najlepiej będą się prezentować len i bawełna, z kolorów biel, kość słoniowa, brąz, ciepła szarość, błękit, szałwiowa zieleń, oliwka, lawenda.Żeby nadać pomieszczeniu charakteru, drzwiczki szafek możemy zastąpić materiałowymi zasłonkami. Urządzenia, takie jak lodówka i zmywarka najlepiej ukryć w szafkach. Piekarnik powinien mieć rączki i kurki w kolorze starego złota lub miedzi.

Dodatki i drobiazgi do rustykalnej kuchni
Detale potrafią zaczarować wnętrze. Dlatego w kuchni w stylu country nie może zabraknąć babcinej porcelany, starej bańki na mleko, wiklinowego koszyka i doniczek z ziołami. Mile widziane będą także pęki ziół i warkocze czosnku, kamionkowe naczynia, stary zegar, drewniane łyżki do mieszania w garnku. Przydadzą się malowane pojemniki na przyprawy, młynek do kawy, imbryczek, drewniana deska do krojenia, ręcznie haftowane serwetki i obrusy. Ścianę ozdobi haftowana makatka.

Polecamy także: PROWANSJA OD KUCHNI

Tekst: Katarzyna Kujac
zdjęcia: dekoria.pl, IKEA, Black Red White, Max Kuchnie, Raumplus, meublesdecharme.pl

reklama