Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Czym wyłożyć taras?

Zadaszenie Tarasola Decor sterowane pilotem. Cena ok. 6100 zł przy wymiarach 2x3m, www.tarasola.pl. Zdjęcia: Gap Photos, Rafał Lipski, Jan Brykczyński, Aneta Tryczyńska, Materiały prasowe firm  
 
 

Taras z barierką czy bez?
Taras otoczony balustradą to czasem konieczność (ze względu na małe dzieci albo dużą wysokość podłogi). Jednak to także przeszkoda, która zasłania nam widok na ogród, kiedy na przykład siedzimy na leżaku – nie zapominajmy o tym przy planowaniu zarówno pierwszego, jak i dodatkowego tarasu.

Taras zacieniony
Ideałem byłoby mieć dwa tarasy: jeden południowy, tylko do opalania (tzw. solarium), i drugi, na przykład po stronie zachodniej, by patrzeć na zachody. Taras wychodzący na stronę południową to często patelnia, więc nie obejdzie się bez parasola albo składanego daszka. Chyba że cieniem służy pobliskie drzewo.

Jakie drewno jest najlepsze na taras?
W starych domach najczęściej mamy taras z dębowych lub sosnowych desek. Drewno, nawet jeśli nie jest niczym zabezpieczone, ciekawie się starzeje, nabiera szlachetnej patyny. Zalety? Ładne, przyjemnie ciepłe w dotyku, nie nagrzewa się latem, amortyzuje upadki, jest łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Wady? Zmienia kolor pod wpływem pogody, niełatwo utrzymać je w czystości i wymaga sezonowej konserwacji. Mokre od deszczu jest śliskie – rozwiązaniem jest zakup ryflowanych desek, które mają antypoślizgowe rowki ułatwiające odprowadzanie wody z powierzchni.­ Gatunki drewna, których powinno się unikać na tarasie, to buk (nieodporny na wilgoć) i olcha (wygina się pod wpływem działania wody). Najpewniejsze gatunki to egzotyki: tek czy bangkirai.Kamień na taras
Popularny na południu Europy, u nas rzadziej spotykany. Wymaga więcej pracy przy obróbce, zwłaszcza jeśli chcemy, by taras był dekoracyjny. Ale potem się odwdzięcza – wygląda pięknie o każdej porze roku, gdy opadną na niego liście czy wyrosną na nim kępki mchu. Zalety: dobrze komponuje się z ogrodem, nie wymaga konserwacji, trwały. Wady: nieszlifowany może dawać nierówną powierzchnię tarasu (stolik może się lekko kiwać); szklane naczynie rozbije się na nim w drobny mak.

Beton i kompozyty
Kostka betonowa nigdy nie będzie wyglądała tak naturalnie jak kawałek piaskowca czy granitu, ale też ma wiele zalet: niewysoką cenę i z powodzeniem naśladuje najprzeróżniejsze materiały (drewno, kostki brukowe czy płytki ceramiczne). Łatwo się też ją układa i nie wymaga konserwowania. Jeśli kochamy drewno, a nie chcemy się z nim użerać, postawmy na deski nowej generacji – kompozyty z mączki drzewnej i PCV. Odporne na wilgoć, ciepłe w dotyku i łatwe w układaniu, ale – uwaga – są puste w środku, więc po przycięciu trzeba zabezpieczyć krawędzie specjalną listwą.

Tekst: Beata Majchrowska 
Zdjęcia: GAP PHOTOS, Rafał Lipski, Jan Brykczyński, Aneta Tryczyńska, Materiały prasowe firm

reklama
Weranda Country nr 5/2015