Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ściany we wzorki

Ściany we wzorki Wystarczy niewielki motyw, by wnętrze zyskało „pazur”. Farby Dulux, ścienna naklejka Art of Wall.
 
 

Myślicie, że szczytem elegancji jest gładka jednobarwna ściana? Już nie!

Naprawdę efektownie wyglądają powierzchnie dekorowane ozdobnymi tynkami, przecierkami, techniką sgraffito, malowane za pomocą szablonów. Ta moda służy nie tylko urodzie wnętrz. Pozwala zamaskować drobne mankamenty architektoniczne: namalowane na ścianach pasy wyprostują krzywe futryny, przestrzenny tynk wyrówna niezbyt gładką fakturę. A poza tym można zaszaleć z wyobraźnią i stworzyć wnętrze, jakiego nie będzie miał żaden sąsiad.

Dekorowanie, zwłaszcza przy użyciu stempli czy szablonów, nie wymaga wielkiego wysiłku ani generalnego remontu. Potrafi za to zamienić trochę już opatrzony pokój w przytulne gniazdko. Efekty dekoracyjne mogą mocno rzucać się w oczy – gdy użyjemy do nich kontrastujących kolorów – lub zdobić bardzo dyskretnie, jeśli naniesiemy błyszczące motywy na matową powierzchnię w tym samym albo bardzo zbliżonym odcieniu.

Pomysłów i możliwości jest masa, teraz tylko pędzle, stemple i szablony oraz szpachelki w dłoń i do dzieła!

reklama

PRZED MALOWANIEM

1. Nawet najlepsza farba nie da idealnego efektu, jeśli wcześniej nie przygotujemy ścian. Przed malowaniem lub nakładaniem specjalnych mas dekoracyjnych czyścimy je z kurzu (odkurzaczem) i plam (gąbką i letnią wodą z detergentem), a potem czekamy, aż wyschną (malowana powierzchnia musi być zupełnie sucha, inaczej farba będzie się łuszczyć).

2. Sprawdzamy, czy nie trzeba usunąć starej farby – na naklejonej i energicznie zerwanej ze ściany taśmie przylepnej nie powinny pozostać kawałki farby. Rysy i pęknięcia szpachlujemy, po wyschnięciu szlifujemy i wygładzamy drobnym papierem ściernym.

3. Świeże tynki cementowo-wapienne możemy malować po 3–4 tygodniach od nałożenia, a gipsowe po 2 tygodniach. Nowe ściany, szczególnie z płyty kartonowo-gipsowej, oraz łączenia i wypełnienia ubytków zawsze gruntujemy przed malowaniem.

4. Ponieważ ściany chłoną wilgoć i to nierównomiernie, na ich powierzchni mogą się pojawiać nieestetyczne plamy. Aby tego uniknąć, stosuje się emulsje gruntujące, które wnikają w głąb podłoża, wzmacniają je i zabezpieczają przed wilgocią. Można też zastosować farbę podkładową lub lekko rozcieńczoną (około 20 proc.) farbę „właściwą”, którą planujemy malować ściany. Plus jest też taki, zwłaszcza przy ciemnych odcieniach, że kolor będzie intensywniejszy i bez smug.

TECHNIKI DEKOROWANIA

Sgraffito
to stara, renesansowa technika dekorowania ścian. Nakłada się dwie warstwy farb w różnych kolorach i gumową szpachelką zeskrobuje fragmenty wierzchniej, spod której wydobywa się kolorowy wzór. Pracować trzeba szybko, bo nowoczesne farby wodne schną ekspresowo – najlepiej w dwie osoby.

Aby osiągnąć trójwymiarowy efekt, nanieś jedną warstwę farby. Gdy wyschnie, pomaluj kawałek ściany rozcieńczoną farbą do dekoracji i zaraz przejedź specjalnym wałkiem (możesz też użyć torebek foliowych lub irchy).

ZABAWA Z TRZECIM WYMIAREM

1. Kolistymi ruchami wcieraj miękką gąbką kolorową bejcę do ścian. Jeśli chcesz osiągnąć efekt bardziej nierównomiernej faktury, nałóż dwie warstwy preparatu, cały czas wcierając go w ścianę.

2. Do suchej powierzchni przyłóż szablon z wybranym wzorem i przyklej go taśmą malarską. Nakładaj szpachelką zabarwiony relief (masę dekoracyjną o gęstej konsystencji, dzięki której wzór będzie lekko wypukły).

3. Delikatnie, tak by nie uszkodzić wzoru, odklej szablon i zostaw całość do wyschnięcia.


Tekst: Michalina Kaczmarkiewicz
Fotografie: Art of Wall, Dekoral, Dulux, Fox Dekorator, Śnieżka, Tikkurila (Serwisy prasowe firm)

Weranda Country nr 4/2010