Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Grom z nieba

Nadejście burzy Zawsze, gdy nadchodzi burza, należy zachować względy bezpieczeństwa.
 
 


Lubię, kiedy błyska i grzmi. Zwłaszcza jeśli jestem w bezpiecznym miejscu. Łatwo jednak zapomnieć, że to nie spektakl, lecz potężny, niszczący żywioł.
 

Prawdopodobieństwo uderzenia gromu

 

Zanim nadejdzie kolejna letnia burza, zastanówmy się, czy nasz dom jest bezpieczny, i bądźmy mądrzy przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do kontaktu. Bywa, że porażeni zostają ludzie. Wykonanie instalacji odgromowej kosztuje kilka tysięcy złotych. Polskie przepisy nie wymagają jej w domach jednorodzinnych, więc wielu właścicieli z niej rezygnuje. Czy słusznie? Niby prawdopodobieństwo uderzenia gromu jest niewielkie, ale kiedy się zdarzy, szkody są ogromne. Ponad 30 procent wypłat z tytułu ubezpieczeń od zdarzeń losowych to odszkodowania za straty spowodowane przez pioruny!

reklama

Ryzyko nie wszędzie jest jednakowe. Jednak jeśli mieszkamy w drewnianym domu (również szkieletowym), a także krytym gontem, strzechą lub papą, grom może w jednej chwili pozbawić nas dachu nad głową. Na uderzenie bardziej narażone są samotne budynki położone na wzgórzu lub płaskim otwartym terenie niż stojące w dolinie, w zwartej zabudowie albo ukryte pośród drzew. Jednak nawet najlepsza lokalizacja nie da nam gwarancji, że pioruny ominą nasz dom.

 

Instalacja odgromowa - czy warto?


Bezpieczeństwo zapewnia zewnętrzna instalacja odgromowa, która przechwyci energię wyładowania i odprowadzi najkrótszą drogą do ziemi, oraz wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa, która nie wpuści prądu piorunowego do domu. Należy założyć je na wejściach wszystkich instalacji kablowych: elektrycznej, telefonicznej i antenowej. Najlepiej, oczywiście, w czasie szalejącej w pobliżu burzy odłączać od sieci sprzęt agd. i domową elektronikę, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie wyłączymy przecież, wychodząc z domu, lodówki, bo zapowiadano na dziś burzę, a ochronniki przeciwprzepięciowe będą czuwały cały czas.
 

Weranda Country nr 5/2010