Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Villa Toscana

Góralska chałupa po włosku, a do tego właściciele z włoskim temperamentem. Zdjęcia: Rafał Lipski, Stylizacja: Green Canoe  
 
 

Góralska chałupa po włosku, a do tego właściciele z włoskim temperamentem. W Murzasichlu nie sposób się nudzić. Można z Jurkiem wspinać się na Gerlach albo z Celą poznać tajemnice fotografii, w międzyczasie podgryzając focaccię.

Jakiś czas temu Jurek kupił Celi zamiast kwiatów czarne leciwe maserati. – Jechałem po to autko prawie 2000 km na sam koniec włoskiego buta – opowiada. A widząc moją zdziwioną minę, śmieje się znad porannej kawy: – Przecież to rzut beretem.

Dla Celiny i Jurka do każdego miejsca na świecie jest rzut beretem. To globtroterzy z krwi i kości. Żadne odległości nie są im straszne. Ale choć świetnie czują się w trasie, lubią wracać do domu. W Murzasichlu pod Zakopanem zawsze na nich czeka… kawałek Toskanii. Zaczęło się tak, jak zazwyczaj bywa: kilka lat temu rzucili pracę w korporacjach, pozbyli się mieszkań, służbowych samochodów, komórek i ruszyli w świat. – Zwykle zatrzymywaliśmy się w Bed & Breakfast. Podoba nam się nocowanie w zwykłym domu, gdzie równocześnie mieszkają właściciele. To ciekawsze niż anonimowy hotel czy sztywny pensjonat – tłumaczy Jurek. Nic dziwnego, że kiedy wreszcie postanowili zacumować w jednym miejscu, sami taki Bed & Breakfast otworzyli.

reklama

Dlaczego Toskania? Bo mają do niej sentyment. Bo bywają tam kilka razy do roku (ostatnio przemierzali górzyste rejony, z których sprowadzają naturalne, ekologiczne kosmetyki). Bo od samego początku wiedzieli, że nie zamkną się w drewnianym domu, nie wstawią małych okien, nie zasłonią ich okiennicami. Że chcą przestrzeni, spokojnej bieli i światła.

To oczywiste, w jakim stylu się urządzili. Większość rzeczy w ich villi to oryginalne dodatki z Włoch. Choćby płytki: piękny, różowy trawertyn, nieszlifowany. Albo lampy wyszperane we włoskim antykwariacie. Wszystko ściągali sami tysiące kilometrów.
 

Weranda Country nr 4/2013