Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Rodzinny skarbiec - dom w Burgundii

Francuski dom w stylu rustykalnym
 
 

Kiedy dom od kilku pokoleń jest w rękach zbieraczy antyków, niełatwo zrobić generalne porządki i remont. Jak trudno się rozstać choćby ze stołkiem – przekonał się pan Dominik.

Gdy czasem na strychu w starym domu znajdujesz walizkę, a w niej bibeloty z dawnych czasów, czujesz się jak poszukiwacz skarbów, który na bezludnej wyspie wykopał z piasku tajemniczy kuferek. To mieszanina podniecenia, radości, ciekawości, ale i zadumy, bo dotykasz rzeczy, które nie należały do ciebie, lecz do bliskich osób.

Dominik przeżył to wszystko, gdy odziedziczył wiejski dom, wybudowany w Burgundii jakieś 150 lat temu. Pamiętał go z dzieciństwa jak przez mgłę. Mieszkała tam prababcia Marie, a on jako dzieciak przyjeżdżał na całe lato na wakacje.

reklama


– Były idealne. Włóczyłem się wśród winnic z braćmi i siostrą, kupowaliśmy świeżo udojone mleko od gospodarzy, a tata zrobił mi wędkę i razem łowiliśmy ryby. Babcia przygotowywała najlepszą zapiekankę z cukinii, pomidorów i ziemniaków pod słońcem – wspomina.

Gdy o tym myśli, zaraz przypomina mu się film „Ratatuj”. Czuje się zupełnie jak paryski krytyk kulinarny, który pod wpływem smaków z dzieciństwa spędzonego na wsi doznaje olśnienia i nagle odkrywa to, co naprawdę jest w życiu ważne.

Prababcia zmarła 50 lat temu, mama jednak nie dojrzała jeszcze wtedy do wiejskiego życia i wolała cieszyć się urokami Paryża. (…)Dominikowi nawet przez myśl nie przeszło, że mógłby dom sprzedać. Mieszka wprawdzie w Holandii, ale wakacje w Burgundii – czyż to nie brzmi pięknie? I znajomo?

Henk, przyjaciel i dekorator, który już wcześniej urządzał mu mieszkania, aż zatarł ręce z radości – nie chodziło mu wcale o wyjazd do Burgundii, ale o to, że wreszcie zrobi porządek z tym bałaganem…

CAŁY ARTYKUŁ I GALERIA W E-WYDANIU! ZOBACZ: LISTOPAD 2017

Tekst: Joanna Halena, Monique Van Der Pauw
Stylizacja: Henk Lokhorst, Monique Van Der Pauw/Coco Features
Zdjęcia: Ton Bouwer/Coco Features

Weranda Country 11/2017

Zobacz również: