Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Wakacje w zabytku

Wakacje w Rørvig muszą się udać. Zdjęcia: Per Wadskjaer/Teamliving.dk  
 
 


Lato w Rørvig muszą się udać. Już Isa o to zadbała. Przy wejściu do domu powiesiła siedemnaście podków.

Wygląda, jakby mieszkała tu Pippi Langstrumpf. Ba, jest nawet weranda, na której spokojnie zmieściłby się koń. Nic dziwnego, bo dom przyjechał do państwa Clausenów (Duńczyków)  ze Szwecji. Ale willę Śmiesznotka przypomina jeszcze z innego powodu – zawsze słychać tu śmiech dzieci i pachnie pysznościami: naleśnikami z jabłkami (słynne aebleskiver) albo jagodową zupą.

Rodzina Clausenów to dwoje dorosłych (mama Isa nauczycielka i tata biznesmen), dwie nastolatki (Victoria i Carla), spanielka Alba i jej dziesięciotygodniowy szczeniak. Ale na lato zawsze bardzo chętnie dołącza do nich tłumek krewnych i znajomych. Cóż, jak się ma 200-metrową willę w Rørvig, uroczym miasteczku z trzech stron otoczonym wodą z cudnymi plażami…

reklama

Niezwyczajne jest jednak nie tylko miejsce, ale i sam dom. To zabytek z 1920 r. Na świecie są takie dwa: pierwszy pewien szwedzki architekt zbudował dla swojego klienta (dziś należy właśnie do Clausenów), ale tak mu się udał, że drugi identyczny postawił dla siebie. Nie każdy mógł kupić owo architektoniczne cudo.

Clausenowie zostali wybrani przez dawnego właściciela ze sporego grona chętnych, bo obiecali, że nie zmienią stylu i ducha letniska, że nie przemalują go na biało-czarno, jak to Duńczycy mają w zwyczaju, lecz ocalą czerwoną elewację. I tak kawałek Szwecji przywędrował do Danii.

Dziś dzieciaki zajadają się zupą jagodową, dla dorosłych obiadu nie będzie. Wybierają się do pobliskiej gospody Rørvig Inn. Gotuje tam wyśmienity kucharz, a knajpa, w której kiedyś pracował, dostała dwie gwiazdki Michelina.

***

ZUPA JAGODOWA (dla 3-4 osób)

Weź: •2 szklanki jagód (mogą być mrożone) •niecały litr wody •¼ szklanki cukru •plasterek cytryny •pół łyżeczki mielonego cynamonu •2 łyżeczki mąki ziemniaczanej •jogurt lub gęstą śmietanę

Jagody przebierz i umyj (mrożonych nie trzeba rozmrażać), zalej wodą, dodaj cukier, plasterek cytryny i cynamon. Gotuj na malutkim ogniu ok. 30 minut, aż owoce zaczną się rozpadać. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w niewielkiej ilości zimnej wody i wlej do zupy. Gotuj chwilę, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Ewentualnie dosłodź do smaku. Podawaj na ciepło lub na zimno z dodatkiem jogurtu i biszkoptów.


Tekst: teamliving.dk
Tłumaczenie: Katarzyna Sadłowska
Zdjęcia: Per Wadskjaer/Teamliving.dk

Weranda Country nr 5/2013