Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Drewno w ogrodzie

Proste i wygodne meble Marina, z drewna akacjowego (Miloo): stół 2450 zł, ława 850 zł, konsola-pomocnik 1250 zł, fotel z texteline 750 zł, www.miloo.pl
 
 


Ukwiecona pergola, w cieniu której można poczytać, czy ażurowa altana – idealne miejsce na letni podwieczorek – drewniane budowle dodadzą uroku każdemu ogrodowi.

Otulona glicyniami, różami, wiciokrzewami albo szalenie dekoracyjnym chmielem altana to wymarzone miejsce do leniuchowania. Podobnie jak pergola czy nawet prosty trejaż sprawią, że ogród zamienia się w miejsce romantyczne, bajeczne. To coś znacznie więcej niż otwarta przestrzeń, na której jak na dłoni widać, co kto robi. Wszystkie zielone pokoiki, ściany kwiatów i owoców (dlaczego by nie posadzić pnących truskawek albo pomidorów; zapach tych ostatnich odstrasza przy okazji komary) tworzą kameralne, osłonięte przed słońcem, wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami wnętrza. Stworzycie dzięki nim zaciszne zaułki, do których goście garną się bardziej niż do zastawionego frykasami stołu. Dzięki nim nawet młode ogrody, mimo że nie ma w nich starych drzew, zamienią się w oazy spokoju.

W sprzedaży są gotowe konstrukcje ogrodowe – drewniane lub lekkie z ocynkowanej stali – niektóre z uroczymi ławeczkami pomiędzy przęsłami. Niestety, wszystko, co stoi na powietrzu i jest narażone na wilgoć oraz zmiany temperatury, wymaga konserwacji i szczególnej dbałości.  O preparatach do drewna piszemy obok. Metalowe mebelki również powinny być zabezpieczone. Jeśli nie są, pokryjcie je powłoką antykorozyjną (preparaty są dostępne w hipermarketach). Jesienią, gdy opadną liście, sprawdźcie, w jakim stanie jest drewno. Może trzeba je pomalować przed zimą?

reklama

Czym chronić drewno?

Gotowa konstrukcja z drewna jest zwykle zaimpregnowana ciśnieniowo przed wilgocią, słońcem, grzybami i owadami (preparat wnika w głąb). Jeżeli jednak zrobicie coś sami (ławę, stół), musicie to odpowiednio zabezpieczyć. Vidaron z teflonem, Sadolin Base, Tikkurila Valtti czy Protector impregnat akrylowy koloryzujący – wszystkie nadają się do balustrad, okiennic, drzwi, płotów, pergoli, altan. Niektóre środki impregnujące zawierają domieszki wosku. Tworzą one wodoodporną, szlachetnie wyglądającą powłokę, która sprawia, że drewno ma gładką powierzchnię.

Są też substancje zabijające insekty i likwidujące glony, chroniące przed sinizną. Dla lepszego efektu połóżcie dwie warstwy impregnatu lub impregnat barwiący oraz lakier albo lakierobejcę (tworzy na powierzchni transparentną powłokę z połyskiem, zabezpieczającą drewno przed wilgocią, a dzięki pigmentom – także przed szkodliwym działaniem promieni UV). Za pracę zabierajcie się, gdy jest ciepło (15-25°C) i sucho.

Meble z kolei można też olejować, żeby nie chłonęły wilgoci, nie pękały, nie rozsychały się. Trzeba to robić zawsze wiosną.


Tekst: Anna Ozdowska
Fotografie: Gap Photos/ Medium, Gap Photos/ Flora Press 

Weranda Country nr 4/2011