Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Budynek gospodarczy, altana, wiata – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

 
 

Budynki ogrodowe, takie jak altany czy obiekty gospodarcze, są bardzo przydatne w każdym ogrodzie. Nie tylko urozmaicają przestrzeń, ale i zwiększają funkcjonalność. Na które z nich potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a na które wystarczy zgłoszenie? Jakie elementy architektury ogrodowej można budować bez żadnych formalności?

Przepisy prawne – budowa obiektów w ogrodzie

Formalności dotyczące prac, dla których wymaga się pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, określone są w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawa budowlanego. Według zapisów, roboty budowlane można rozpocząć jedynie po uzyskaniu pozwolenia na budowę. W ostatnim roku wprowadzona została nowelizacja owych zapisów, dzięki czemu zaistniały pewne wyjątki. Bez pozwolenia na budowę możemy zrealizować roboty określone w art. 29 ustawy. Z kolei prace budowlane, które zawarte zostały w art. 30, wymagają tylko zgłoszenia. Niektóre elementy zabudowy ogrodowej nie wymagają natomiast ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
 

Jakie obiekty zabudowy ogrodowej nie wymagają żadnych formalności?

Bez konieczności zgłaszania budowy czy uzyskiwania pozwolenia na budowę, możemy zrealizować:

  • - obiekty małej architektury i rekreacji codziennej, do których zalicza się pergole na kwiaty, wodotryski, huśtawki, grille murowane oraz śmietniki;
  • - altany wolno stojące do powierzchni zabudowy 35 m2 – pod warunkiem, że na działce znajdzie się nie więcej, niż dwie altany na każde 500 m2;
  • -wiaty garażowe do powierzchni zabudowy 50 m2 – pod warunkiem, że na działce umieścimy nie więcej, niż dwa takie obiekty na każde 1000 m2 (ten zapis jest aktualny w przypadku działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub takich, na których już znajduje się budynek mieszkalny);
  • - oczka wodne oraz baseny, których powierzchnia lustra wynosi nie przekracza 50 m2;
  • - ogrodzenia do 2,2 m;
  • - utwardzenia nawierzchni, takie jak alejki oraz chodniki – pod warunkiem, że działka jest budowlana.

  • Uwaga! Realizując powyższe prace w ogrodzie należy pamiętać, że istnieją także zapisy lokalne, które mogą uniemożliwiać ich wykonywanie (np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Zanim zaczniemy budowę, trzeba się upewnić, że będzie ona zgodna ze wszystkimi przepisami.

 

Obiekty ogrodowe wymagające zgłoszenia: budynek gospodarczy, wiata, oranżerie

Zgłoszenia budowy musimy dokonać w przypadku budowy budynku gospodarczego, wiaty czy ogrodu zimowego (przydomowego), jeśli ich powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2. Na działce nie może znajdować się więcej niż dwa obiekty na każde 500 m2. Zgłoszenia musimy dokonać także wtedy, gdy zamierzamy wybudować ogrodzenie o wysokości powyżej 2,2 m. Istnieją również specjalne zapisy dla budynków gospodarczych – ich budowa niekiedy wymaga pozwolenia – nawet, gdy nie przekraczają 35 m2.
 

Projekt budynku gospodarczego – budowa bez pozwolenia

Aby móc zrealizować budynek gospodarczy bez pozwolenia, musi on być wolno stojący, parterowy i nie przekraczać 35 m2 powierzchni zabudowy. Planując taką zabudowę gospodarczą nie musimy także zamawiać projektu indywidualnego – w zupełności wystarczy wybór projektu gotowego (z katalogu) budynku gospodarczego. Projekty typowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ można je kupić online, a proces inwestycyjny trwa krócej. Co prawda takie projekty wymagają adaptacji, ale przebiega ona znacznie szybciej, niż opracowywanie od podstaw nowego projektu.

Większość dostępnych budynków gospodarczych projektuje się w technologii murowanej i drewnianej. Często takie obiekty pełnią także więcej funkcji – posiadają np. część mieszkalną, kuchnię letnią czy zadaszony taras.
 

Jak dokonać zgłoszenia budowy obiektu gospodarczego, wiaty i innych budynków w ogrodzie?

Zgłoszenia należy dokonać w starostwie odpowiednim dla lokalizacji działki. Musimy w nim zawrzeć termin rozpoczęcia, zakres oraz sposób ich prowadzenia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć także oświadczenie potwierdzające nasze prawo do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Niekiedy urząd wymaga szkiców obiektu. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia nie otrzymamy sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę.

Uwaga! Zgłoszenie jest terminowe – obowiązuje przez trzy lata od dnia jego wniesienia.
 

Obiekty ogrodowe i budynki wymagające pozwolenia na budowę

Pozwolenie na budowę jest potrzebne wtedy, gdy któryś z wcześniej opisanych warunków nie jest spełniony (np. przekroczymy powierzchnię zabudowy). O pozwolenie musimy się także starać wtedy, gdy mają być wykonane prace określone w art. 29 Prawa budowlanego, czyli roboty niezwolnione z obowiązku budowy na podstawie pozwolenia (np. budowa muru oporowego). Pozwolenie na budowę może być też konieczne, jeśli działka znajduje się na terenie obszaru Natura 2000.

Podane w artykule informacje mają zastosowanie wtedy, gdy wspomniane obiekty realizowane mają być w przydomowych ogrodach. Przykładowo, budowa obiektów małej architektury w miejscach użyteczności publicznej będzie wymagała zgłoszenia. Z kolei budowa budynków gospodarczych związanych z produkcją rolną może być realizowana nawet bez zgłoszenia, jeśli dotyczy istniejącej zabudowy zagrodowej (o ile budynki nie przekraczają 35 m2, a rozpiętość nie jest większa niż 4,8 m).

Autor: Anna Gronau
Fot. Shutterstock

reklama