Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dom z drewna – wady i zalety

Domy z drewna - projekty - Drewno powinno być dobrze wysuszone, zaimpregnowane ciśnieniowo i strugane - mówi architekt Tomasz Mielczyński. Zdjęcie 5/15
 
 

Marzy Ci się chata z bali w rustykalnym stylu czy szachulec w kratkę jak z pomorskiej wsi? Dowiedz się, jakie są wady i zalety chaty z drewna, czym różnią się konstrukcje z bali, jaki dach wybrać oraz zobacz przykładowe projekty.

Zalety domów z drewna
 

Mieszkańcy drewnianych domów żyją dłużej, nawet o kilkanaście lat, i są zdrowsi. To zasługa dobrego obiegu powietrza, właściwej wilgotności, a także działania olejków eterycznych wydzielanych przez drewno sosnowe, jodłowe, świerkowe czy modrzewiowe. Żywica drzew iglastych działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ułatwia też oddychanie.

Dom z drewna…

• Jest przyjazny dla środowiska i człowieka.

• Dobrze izoluje, więc pozwala oszczędzać energię.

• Szybko się buduje.

• Jest lekki, wytrzymały i do wszechstronnego użytku.

Uwaga! Jeśli dopiero szukasz terenu pod swój wymarzony dom, zobacz, jak kupować działkę budowlaną, klikając TUTAJ.

Rodzaje konstrukcji drewnianych
 

•Szkieletowa

Stelaż wykonuje się z litego drewna i wypełnia izolacją cieplną. Takie domy sprawnie się buduje i wykańcza. Lekka konstrukcja nie wymaga masywnego fundamentu, ale budynki są mniej odporne na zawilgocenie i szybko się wychładzają.

•Domy z bali

Budulcem musi być drewno dobrej jakości – sosna, jodła, świerk, a to oznacza wysokie koszty. Czas budowy jest dość krótki, ale każdy etap wymaga dużej precyzji. Złe, niedokładne wykonanie grozi usterkami, które dość szybko wychodzą na jaw.

reklama


– Konstrukcje z bali regulują wilgotność, a wnętrze wolno się wychładza. Dlatego w drewnianym domu zawsze wydaje się, że jest cieplej niż w betonowym – tłumaczy Tomasz Mielczyński. Bale to rozwiązanie na lata, o ile zadbamy o konserwację.

•Prefabrykaty

Powstają w fabryce. Łączy się tam wstępnie elementy z drewna, osadza okna, montuje instalacje. Tak przygotowane składa się w całość na placu budowy. Możemy z góry oszacować koszty i czas prac, nie jesteśmy uzależnieni od pogody, a każdy projekt można dopasować do wizji klienta. Taki dom postoi nawet 100 lat, zawsze da się go też przebudować, a nawet przenieść w inne miejsce.

Czy można budować dom z drewna z odzysku?
 

Recykling budowlany to dobry pomysł, gdy chcemy... 

Weranda Country 10/2017