Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ogrodzenia posesji w stylu wiejskim – 14 pomysłów

Ogrodzenia posesji w stylu wiejskim – 14 pomysłów Zdjęcie 1
 
 

„Wysokie płoty tato grodził…” śpiewali niespełna pół wieku temu Trubadurzy. Choć w dużych ośrodkach miejskich właściciele domków muszą solidnie odgradzać się od ciekawskich spojrzeń, mieszkańcy małych miejscowości mogą pozwolić sobie na więcej luzu.

W galerii zdjęć powyżej prezentujemy ogrodzenia posesji w stylu wiejskim. W naszych inspiracjach znajdują się głównie płoty drewniane. Nie zabrakło jednak konstrukcji kamiennych oraz żywopłotów. Czym się kierować, wybierając płot oddzielający podwórze?
 

Jak dobrać wysokość ogrodzenia?
 

Standardowe ogrodzenie mierzy 170 cm. Maksymalna wysokość płotu w przepisach polskich to 220 cm. Wyżej można stawiać dopiero po uzyskaniu pozwolenia.

Jeżeli dom stoi w spokojnym, odludnym miejscu, wysokie ogrodzenie może okazać się niepotrzebne: będzie zasłaniało krajobraz. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka praktycznych czynników. Czy nasz pies lubi przeskakiwać płot i wybiegać w siną dal bez niczyjej wiedzy? Czy sąsiad, z którym graniczy działka, nie ma czworonoga, który z lekkością upora się z niskim płotem i zacznie kopać dołki w naszym ogródku? Wreszcie: czy mieszkamy przy ruchliwej drodze i  nikt nie będzie nam zaglądał na podwórze? Znaczenie ma również wielkość działki. Rozległe zielone połacie zostawiają domownikom dużo intymności nawet, jeśli płotek jest naprawdę niski.
 

Z czego zbudować ogrodzenie?
 

Idealnym wykończeniem tradycyjnej chaty będzie drewniane ogrodzenie. W zależności od układu i szerokości desek, może być one mniej lub bardziej przezierne. Drugim, ciekawym rozwiązaniem, jest połączenie żywopłotu i podmurówki (tak, jak w galerii na zdjęciu nr 3 i 12).

Tanie ogrodzenie, a jednocześnie estetyczne, można zbudować z siatki. Warunek jest jeden: musi zostać obsadzona wysokimi słonecznikami, różami lub innymi krzewami, które dopełnią aranżacji.
 

Rodzaje ogrodzeń
 

Poszukując inspiracji, warto zajrzeć na podwórka innych – zwłaszcza te z odległych zakątków świata. Na Zachodzie popularne są murowane filary, między którymi wzdłuż montuje się drewniane deseczki. Na Ukrainie wciąż spotyka się tradycyjne plecionki (zdjęcie nr 8 z galerii). Ogrodzenie w stylu japońskim zbudowane jest z cienkich listewek łączonych poziomo – jest zupełnie nieprzezierne. W Anglii na przedmieściach dominują niskie, białe drewniane płoty. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie często pozostawiają wolny podjazd z frontu domu – podwórze właściwe znajduje się z tyłu i tam już ogrodzenie stawia się wysokie. Na ranczach stosuje się płoty z belek poziomych – ich jedynym zadaniem jest zatrzymanie bydła.
 

Kilka rodzajów płotu wokół działki
 

Jeśli zawsze marzyliśmy o malowniczym drewnianym płocie, ale jest on niepraktyczny, dobrze jest zastosować kilka rodzajów ogrodzeń. Od frontu możemy pozwolić sobie na niski biały płotek, natomiast z tyłu domu wybrać siatkę lub mur według potrzeb.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić działkę  budowlaną przed kupnem?

Tekst: KM
Zdjęcia: Shutterstock

reklama