Mała Warszawska Jesień


"Dzieci słyszą więcej niż my - dorośli. Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć w rozwijanie ich muzycznej wyobraźni i zorganizować ,,Małą Warszawską Jesień'' - pierwszy festiwal muzyki współczesnej przygotowany z myślą o młodszych odbiorcach.  

Muzyka współczesna jest również dla dzieci! Nie mamy co do tego wątpliwości. W tym roku, przy okazji 54. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień'', ruszamy z nowym projektem, który stworzy dzieciom szansę obcowania z muzyką współczesną.    

Zamierzamy oswajać młodych słuchaczy z intrygującymi dźwiękami zachęcając ich i rodziców do uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach muzycznych (koncertach, warsztatach), dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka. Chcemy uczyć słuchania, nawet tych utworów, które rodzice uważają za trudne, a które tak naprawdę są tylko ,,nieoswojone''. W ofercie ,,Małej Warszawskiej Jesieni'' zawsze znajdą się interaktywne instalacje i muzyczne przestrzenie dające dzieciom radość zabawy i tworzenia.    

W ramach małego festiwalu, który według naszego przekonania powinien ,,współbrzmieć'' z głównym nurtem ,, Warszawskiej Jesieni'', w miarę możliwości, będziemy zamawiać nowe utwory, ale też przybliżać dziecięcej publiczności takie działania z dziedziny muzyki, które w Warszawie, a także w Polsce nie są znane. Dużą wagę przykładamy do przywracania i przypominania dzieł doskonałych, a dość głęboko ukrytych w różnych archiwach, jak na przykład wspaniała opera radiowa Tomasza Sikorskiego na podstawie tekstu Bolesława Leśmiana Przygody Sindbada Żeglarza, na sopran, tenor, 6 recytatorów, chór żeński i orkiestrę z początku lat 70. ([P] 1973 Polskie Radio)"  

Zobacz również