Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jesienne dekoracje z liści i dzikiej róży

 
 
Ze spaceru do lasu nigdy nie wracaj z pustymi rękami. Z liści i gałęzi ułożysz przepiękne kolorowe witraże, bukiety lub wianki. 
 

Dekoracje z liści


Najlepsze liście mają klony – i nasze, i japońskie. Podczas słonecznych dni i chłodnych nocy nabierają odcieni pomarańczu, różu, purpury, bordo. Są przy tym grube, skórzaste, łatwo je układać i przyszpilić do obręczy ze słomy.

Podobnie jest z liśćmi winobluszczu, judaszowca kanadyjskiego, dzikiego wina, buku czy katalpy ‘Purpurea’. Jeśli taki wianek powiesisz przed domem, jesienny ogród na pewno nie będzie smutny. Liście tulipanowca, sumaka albo miłorzębu możesz wykorzystać jako oryginalne podstawki pod talerze w czasie ostatnich ogrodowych imprez.

Rada: aby jak najdłużej zachowały żywe i soczyste kolory, wstaw gałęzie z liśćmi do wody z gliceryną lub wymocz je w parafinie. 
 
reklama


Korale aż do wiosny


Gałązki dzikiej róży są najtrwalsze, koralowy kolor zachowują znacznie dłużej niż kiście jarzębiny czy głogu, które brązowieją od mrozu. Jako dekoracja stołu w salonie przetrwają kilka tygodni, 
na zewnątrz – aż do wiosny, pod warunkiem że nie zjedzą ich ptaki. Obrane z kolców szczyty pędów łatwo opleść florystycznym drucikiem i gałązkami irgi.
 

NaPój na rozgrzewkę


Chociaż słońce jeszcze przyświeca, to podczas pracy na powietrzu mogą zgrabieć ręce. Oto pomysł na pyszny pikantny napój: podgrzej w rondlu mleko, włóż kilka plastrów imbiru i gwiazdek anyżu, ciut cynamonu i miodu. Niech przyprawy uwolnią zapachy pod pokrywką. Teraz na pewno nie zmarzniesz w ogrodzie!
 
 
Tekst: Ulrika Grönlund, Joanna Halenia
Stylizacja: Ulrika Grönlund   
Zdjęcia: Bergdahl/House of Pictures
 
Weranda Country 10/2017