Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dokarmianie ptaków zimą

1. Gdzie umieścić karmnik?


Karmnik najlepiej umieścić na okiennym parapecie lub obok budynku,w miejscu osłoniętym od wiatru, na wysokości 1,5 - 2 m nad ziemią. Najbliższe krzewy nie powinny znajdować się bliżej niż 2 m (by nie stanowiły ukrycia dla polujących kotów), a jednocześnie nie za daleko (by ptaki mogły się w nich schować w razie ataku krogulca).

W przypadku postawienia karmnika na parapecie w budynku wielorodzinnym, prosimy poinformować o tym sąsiadów z niższych pięter, aby nie zostać zmuszonym do zaprzestania pomocy ptakom w okresie najsilniejszych mrozów.
 
 

2. Kiedy dokarmiać ptaki?

 
Dokarmianie można rozpocząć późną jesienią od wykładania małych ilości pokarmu, w celu stopniowego przyzwyczajania ptaków do danego miejsca. Należy pamiętać, że decydując się na karmnik, ponosimy odpowiedzialność za ptaki przez cały okres zimowy, czyli mniej więcej do drugiej połowy marca.

W czasie mrozów i zalegającej pokrywy śnieżnej trzeba dopilnować, aby rano ptaki zawsze znajdowały w karmniku pokarm. Po długiej i zimnej nocy mają niskie zapasy energii i bez szybkiego znalezienia pożywienia mogą nie mieć wystarczająco dużo siły do dalszych poszukiwań!
 
reklama

 

3. Jak dbać o karmnik?
 

Z karmnika należy regularnie usuwać resztki pożywienia, aby uniknąć pojawienia się groźnych dla ptaków chorób. Dla uniknięcia wystąpienia wśród ptaków ptasiej ospy (niegroźnej dla ludzi choroby wirusowej), warto dezynfekować karmnik 10-procentowym roztworem pirosiarczynu sodu lub środka wybielającego.
 

4. Czym dokarmiać ptaki?


Większość ptaków odwiedzających karmniki chętnie żywi się nasionami, wśród których najpopularniejsze to słonecznik (zwłaszcza pastewny, choć w tym przypadku problemem może być duża ilość pozostawianych przez ptaki łupin, zalegających w okolicy karmnika) i konopie. Drobne proso to przysmak wróbli, mazurków i dzwońców, a większe nasiona pszenicy przyciągają m.in. gołębie, sierpówki oraz ptaki krukowate.
 
Do powieszonej słoniny, koniecznie niewędzonej i niesolonej, przylatują sikory i dzięcioły – należy pamiętać, aby kawałki słoniny wymieniać co 2 tygodnie, a w czasie odwilży zdejmować (szybko wtedy jełczeje i staje się szkodliwa dla ptaków). Sikory i dzięcioły lubią również pokruszone orzechy (głównie włoskie i laskowe). Pokrojone w kawałki jabłka warto wykładać tam, gdzie pojawiają się drozdy (kos, kwiczoł). 
 
Wbrew powszechnemu przekonaniu pieczywo nie jest wskazanym pokarmem dla zimujących ptaków – często prowadzi do zaburzeń układu pokarmowego. Może stanowić jedynie uzupełniające pożywienie i w takich przypadkach powinno być pokrojone w 1-centymetrową kostkę. Z dokarmiania pieczywem korzystają głównie gołębie i ptaki kruk owate, które najczęściej odpędzają wróble i mazurki.
 

Opracowane przez OTOP
Tekst: www.sypnij-ziarnem.idealia.pl