Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kilka sposobów jak ratować drzewa

Kilka sposobów, jak ratować drzewa
 
 


Jak żyć w zgodzie z naturą?

• Kupuj produkty z recyklingowanego papieru. Zacznij od papieru toaletowego, który jest najłatwiej dostępny. 

• Przestaw się na rachunki elektroniczne. Zdecydowana większość firm zaopatrujących nas w gaz, wodę, prąd itp. proponuje wysyłanie faktur pocztą elektroniczną, zamiast na papierowym blankiecie. Drzewa są im bardzo wdzięczne.

• Jeśli musisz coś wydrukować, drukuj po obu  stronach kartki. Może i wygląda to mniej elegancko,  ale jest błogosławieństwem dla lasów.

reklama

• Pożyczaj książki – z bibliotek albo od znajomych. Jeśli koniecznie chcesz jakąś kupić, zdecyduj się na używaną lub zainwestuj w elektroniczny czytnik, np. Kindle, iRiver czy Sony Reader (przejrzysz na nim także gazety).

• Gdy dostaniesz prezent – nie rzucaj się na niego niczym wilk na babcię Czerwonego Kapturka. Ostrożnie zdejmij ozdobny papier, wygładź, złóż i schowaj. Użyjesz go do pakowania innych prezentów. Drobiazgi lepiej wkładać do ozdobnych torebek – są bardziej wytrzymałe (będzie ich można użyć wiele razy).

• Na koniec odrobina egzotyki: uważaj na olej palmowy. W tym przypadku trzeba być bardzo dociekliwym. Dodaje się go do tysięcy różnych produktów  – od jedzenia po kosmetyki. Czemu tak bardzo szkodzi drzewom? Ano dlatego, że pod plantacje palm,  z których jest uzyskiwany, wycina się coraz to nowe, ogromne powierzchnie lasów deszczowych  (głównie w Indonezji i Malezji), wysyłając w niebyt  całe ekosystemy. Giną nie tylko drzewa,  znikają też siedliska i tak już zagrożonych orangutanów oraz tysięcy innych zwierząt. Przed zakupem studiuj więc uważnie listę składników, by olej wyśledzić  – to powinno wejść nam w nawyk.


Tekst: Weronika Kowalkowska
Zdjęcia: Naturepl/Be&W, Stockfood/Free, East News, shutterstock.com

Weranda Country nr 5/2012