Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Czym nie karmić ptaków?

Czym nie karmić ptaków

Nie dawajmy ptakom tego, czego sami byśmy nie zjedli, bo jest stare, spleśniałe, skwaśniałe, ale przede wszystkim słone.

NiGDY NIE karm ptaków spleśniałym chlebem i słoniną


Skórka z wędzonego boczku lub solonej słoniny może być przyczyną poważnych ptasich kłopotów ze zdrowiem. Ptakom, tak jak i nam, po słonym posiłku bardzo się chce pić, a nie mogą zaspokoić pragnienia, gdy woda jest zamarznięta. Wywieszaj im więc kawałki słoniny, ale czyste, bez przypraw!

W żadnym wypadku nie częstuj skrzydlatych sąsiadów spleśniałym chlebem czy starą gotowaną kaszą bądź ryżem. Większość nie będzie chciała ruszyć zepsutego jedzenia, a te przyciśnięte głodem mogą skusić się i przypłacić taki posiłek życiem.

reklama


Nie powinno się również mieszać nasion z owocami, ponieważ różne gatunki ptaków, wybierając ulubione „kąski”, mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wyrzucać z karmnika to, czego same nie lubią, a co innym smakuje.

Nie wrzucaj też do wody za dużo jedzenia dla kaczek i łabędzi. Resztki po kilku dniach się psują!

I najważniejsze: jeśli postanowiłeś dokarmiać ptaki, wynoś im świeże jedzenie i wodę przez całą zimę. Przyzwyczajone do pomocy nie potrafią same przetrwać! 

Chcesz karmić ptaki? Koniecznie przeczytaj artykuł: Dokarmianie ptaków zimą

 

Fotografie: Flora Press, Gap Photos/ Medium, Fotochannels, Be&W, Biosphoto/ East News, Stockfood/Free, Shutterstock
 

Weranda Country nr 1/2012