Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Czego nie lubią psy?

Czego nie lubią psy? Psy nie lubią klepania po głowie, mogą to, co najwyżej, znosić.
 
 

To, co nam się wydaje miłe, naszym pupilom niekoniecznie. Podpowiadamy, czego nie lubią psy i lepiej tego unikać.

1. Papierosów i mocnych perfum.
 

Pies poznaje świat nosem. Niestety, niektóre nasze przyzwyczajenia mogą mu stępić węch. Nie powinno się palić w domu w obecności psa, podobnie jak używać silnie pachnących perfum, a nawet detergentów. Zdarza się, że zwierzę nie chce podejść do zbyt wyperfumowanej osoby czy wziąć smakołyka z ręki, w której palacz trzymał papierosa. Psi nochal zakończony jest tzw. truflą, zazwyczaj czarną i wilgotną. Mokry nos to doskonały lep na cząsteczki zapachów z powietrza i lepiej go nie ruszać.

2. Dotykania po opuszkach łap.
 

 A dokładnie w miejscach pomiędzy nimi – są wyjątkowo wrażliwe.
 

3. Klepania po głowie, zwłaszcza przez obcych.
 

Niechęć manifestują mrużeniem oczu, unikaniem ręki, odchodzeniem, jeśli mają możliwość, ziewaniem, nerwowym dyszeniem. Owszem, po pewnym czasie przywykają do tego, ale czy im się to podoba? Nie.

4. Wylewnej czułości.
 

O ile my przytulaniem okazujemy sobie uczucia, o tyle psy nie wchodzą w aż taką zażyłość. Wprawdzie często same proszą się na kolana, gdy ufają człowiekowi, jednak co za dużo, to dla nich niezdrowo. Ściskane, brane na ręce przy każdej okazji, natrętnie przytulane czują się zagrożone i ze strachu mogą ugryźć.
 

5. Krótkich smyczy.
 

Bo uniemożliwiają im szwendanie się, węszenie i czytanie informacji z otoczenia. Wiadomo, że w mieście trzeba psy wyprowadzać na smyczy, dlatego warto ze szczeniakiem wybrać się na trening i wspólnie nauczyć się korzystać z tego wynalazku.

reklama

6. Kagańca.
 

Czasem jednak sytuacja wymaga, by go psu założyć. Ale uwaga – musi być dobrze dobrany, w żadnym razie nie za ciasny. Psy na pysku mają wibrysy, wrażliwe wąsy czuciowe, które są tam nie od parady. Odbierają drgania powietrza, przekazując psu informacje. Za mały kaganiec może je drażnić.

7. Bycia w centrum uwagi.
 

Zwykle nie zaprzyjaźniają się z każdym napotkanym człowiekiem czy psem i nie powinniśmy zmuszać ich do kontaktów z naszymi znajomymi. Mogą zachowywać się nerwowo.

8. Nudy.
 

Są ciekawe świata, mają naturę włóczęgów. Jeżeli nie zapewnimy im atrakcji, poszukają ich na własną łapę. Tylko czy nam się to spodoba? Kopanie dołów w ogrodzie, obgryzanie mebli...

9. Hałasu, a zwłaszcza strzałów i grzmotów.
 

Ciężko psa na nie odczulić, bo rzadko się zdarzają. Dlatego tak ważne jest, by szczeniak miał kontakt z głośnymi dźwiękami. Można mu np. puszczać nagrania, stopniowo podkręcając głośność.


________________________
Radzi: Joanna Hajdyła-Jarosz, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog, www.psiaedukacja.pl
Zdjęcie: Pixabay

Weranda Country 3/2017