Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dom przyjazny

Dom przyjazny
 
 


To nie tylko taki z basenem i jacuzzi, ale przede wszystkim zdrowy – bezpieczny dla alergików, energooszczędny i ekologiczny.

Nie stworzysz domu idealnego, zwłaszcza dla uczuleniowca, nawet gdy pozbędziesz się tapicerowanych mebli, zasłon czy dywanów. Możesz jednak zadbać o to, by ekologicznie go wykończyć, używając naturalnych zdrowych materiałów.

Uważaj na przykład na lakiery i rozcieńczalniki z terpentyną, żywicą sosny, bo to ona uczula. Zwracaj uwagę na certyfikaty gwarantujące, że lakier (farba) spełnia europejskie normy.  Nie zagracaj. Generalna zasada brzmi: im mniej mebli, tym lepiej. Żadnych zbędnych bibelotów. Oznacza to też zakaz wstępu dla suszonych bukietów. Na podłodze – tam, gdzie możesz – połóż płytki ceramiczne, bo łatwo je umyć. Wybierz kanapę obitą gładką tapicerką. Sprawdzaj wentylację.

reklama

Jeśli mieszkasz na wsi w bliskim sąsiedztwie łąki lub pola, sprawdź, czy kratki wyprowadzone na zewnątrz mają regulację umożliwiającą zamknięcie. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy trwają prace polowe.

Pomyśl o porządnym odkurzaczu – hermetycznym z filtrem HEPA H12 czy H13 lub wodnym. Niektóre mają antybakteryjną lampę UV. Świetnym pomysłem jest odkurzacz centralny, np. Cyclo Vac, wyposażony w kilka filtrów. Nie wleczesz pojemnika, wąż ze szczotką podłączasz do specjalnych gniazdek ssących. Silnik i worek na kurz masz na przykład w piwnicy lub garażu. W takim domu żyje się zdrowiej.


Tekst: Anna Ozdowska
Fotografie: Serwisy Prasowe; Richard Holt/ Redcover/ Photoshot/ East News

Weranda Country nr 5/2011