Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Zapraszam

Teresa Jaskierny


Zakwitły właśnie pierwsze wiśnie, więc wystawiliśmy stół na taras i popijając gorącą herbatę patrzyliśmy całe rano, jak rośnie trawa.

O tej porze roku nie śpimy już od brzasku, bo ptaki śpiewają jak szalone, a w słońcu ziemia pachnie dziwnie podniecająco. Mąż uważa, że zapachy pierwszych wiosennych dni należałoby wlać do butelek i trzymać w domowej apteczce na wypadek depresji. Potem ja ruszyłam na grządki, a on w ogród, pozbierać ślady działania przewodów pokarmowych naszych psów. Koło południa zastała nas przy tych czynnościach znajoma, czujna strażniczka zdrowia, która do samochodu wsiada dopiero wiosną.

reklama

Zimą, na znak protestu przeciw zasolaniu dróg, porusza się wyłącznie pieszo, więc widujemy się dość rzadko. Teraz, padając mi w ramiona, obrzuciła fachowym spojrzeniem moją twarz i starając się nie krzywić, oznajmiła, że nadmiar słońca ogromnie postarza.Na męża patrzyła dłuższą chwilę w milczeniu, ale po głębokim westchnieniu oznajmiła, że przy odrobinie szczęścia da się go jeszcze uratować... I jak co roku o tej porze przedstawiła nam rewelacyjną, nowatorską metodę oczyszczania organizmu z toksyn i nadmiaru tłuszczu, polegającą na niejedzeniu i niepiciu tego, co lubimy najbardziej. Spojrzeliśmy z mężem po sobie. Co to znaczy stare małżeństwo! Oboje w tej samej chwili poczuliśmy taki głód, że nic, tylko trzeba było zjeść obiad. W soboty mamy zawsze doskonałe apetyty i po całym tygodniu połykania na szybko ekologicznej chińszczyzny oraz sałatek lubimy zjeść w domu coś straszliwie niezdrowego... Na stół wjechał więc krupnik na kościach ze śmietaną, kotlety schabowe z ziemniaczkami i zasmażaną kapustą oraz ciasto z owocami i lody. Znajoma obrzuciła nas spojrzeniem, od którego masło powinno zjełczeć. A potem popełniła samobójstwo za pomocą noża i widelca. Po obiedzie zapędziliśmy ją do pracy w ogrodzie.

To najlepszy aperitif odchudzający. Przed kolacją.


Teresa Jaskierny

Weranda Country nr 3/2009

Zobacz również: