Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jajecznica na kaca

Na kaca bezkonkurencyjna jest solidna jajecznica.
Jajecznica Na kaca bezkonkurencyjna jest solidna jajecznica.

 
Jak się pozbyć kaca?

„Fto ni mioł kaca, nie wie, co to smutek, kie kufa drewniano, łocka ropom skute, kie koty łupiom raciami o blachy, a wróbele w bębny bijom i dziorawiom dachy. Suchość w clowieku od krztonia do dusy, a bolom ciy pazdory i kudły i usy” – tyle Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower o kacu.

Ten pierwszy w roku już wkrótce może nadejść, jeśli wypijemy na sylwestra o jedną lampkę szampana za dużo. No, ale nie ma to jak wiejskie sposoby na przepój. Trzykrotne żegnanie się nad kieliszkiem pomaga nielicznym, ale co szkodzi spróbować.

reklama

Bardziej niezawodne jest – na cygańską modłę – zjedzenie przed imprezą pajdy ze smalcem, ogórkiem i cebulką. Można też, wzorem małopolskich kmieciów, żuć przed i w trakcie liście kapusty.

Potem najlepiej działa woda z miodem i jak najpóźniejsze śniadanie, żeby nie obciążać żołądka. Do jedzenia bezkonkurencyjna jest solidna jajecznica (kiedyś preferowano sowie jaja, dziś niech będą wiejskie) lub jajka w szklance (wbite do naczynia i gotowane na parze z masłem, solą i pieprzem). A na obiad staropolski żur, ogórkowa lub kwaśnica na żeberku. Każda zupa jest znanym ludowym lekiem noworocznym.


Fotografia: Stockfood/Free

Weranda Country nr 1/2010