Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Kalendarz księżycowy na sierpień

Kalendarz księżycowy podpowiada ogrodnikom, jak dbać o rośliny zgodnie z naturalnym rytmem. Zdjęcia: Mark Bolton, Friedrich Strauss, Paweł Niemiec, Joanna Zatorska, Howard Rice/GAP Photos, Getty images, be&w, Andrew Lawson/Flora Press, Shutterstock  
 
 

Kalendarz księżycowy na sierpień.

1-13.08 Księżyca ubywa

Dobry czas na letnie cięcie drzew pestkowych, które zakończyły owocowanie: wiśni, czereśni, śliw, moreli i brzoskwiń. Na jabłoniach i gruszach owoce jeszcze są, przycinamy je tylko po to, by ułatwić im dostęp do słońca. Księżyc sprzyja także przycinaniu żywopłotów oraz odmładzaniu mięty, melisy, tymianku. Skrócone pędy krzewów i ziół zasilamy naturalnym płynnym nawozem, by wytworzyły nowe liście. Kompostu potrzebują teraz też lilie, przekwitnięte i przycięte byliny oraz szparagi i rabarbar.

Nie zapominamy o podlewaniu różaneczników, które właśnie tworzą pąki na przyszły rok. Pielemy i ściółkujemy rabaty. Zwracamy uwagę na mszyce – jeśli trzeba, interweniujemy: spłukujemy je wodą i stosujemy opryski z pokrzywy. Trawniki koszone w tym czasie odrastają wolniej niż zwykle i dobrze się zagęszczają. Wolne od roślin rabaty ogrodowe przygotowujemy do siewu poplonów. Glebę spulchniamy i zasilamy naturalnymi nawozami.14.08 Nów
Chwila wolnego dla roślin i ogrodnika.

15-28.08 Księżyca przybywa
Zbieramy dojrzałe owoce, pomidory, ogórki, papryki. Fantastyczny moment na robienie przetworów! Sadzimy rozsadę szparagów, bylin oraz kwiatów dwuletnich. Przed wsadzeniem do ziemi korzenie rozsady można zamoczyć w papce z krowieńca, gliny oraz płynnego czosnku lub wyciągu z pokrzyw. Ten domowej roboty aktywator będzie im służył przez cały okres wzrostu, ale najbardziej przyda się na starcie. Możemy jeszcze dzielić przekwitnięte irysy, piwonie i funkie.

Siejemy poplony, na przykład gorczycę. Rozpoczynamy sadzenie jesiennych cebul kwiatowych. Na pierwszy ogień idą narcyzy i krokusy. Siejemy roszponkę, koperek, szpinak, sadzimy rozsady sałaty. Zdążą jeszcze dorosnąć, jeśli w końcówce lata przykryjemy je agrowłókniną. Dobre dni na zbiór i suszenie ziół oraz dzielenie karp rabarbaru. Te najlepiej wykopać, pociąć ostrym szpadlem i od razu posadzić w nowym miejscu. Księżyc sprzyja jesiennemu zasilaniu trawników.

29.08 Pełnia
Można podlewać ogrody.

30-31.08 Księżyca ubywa
Aura sprzyjająca ścinaniu kwiatów do wazonów i do suszenia. Przy okazji warto przyciąć przekwitnięte byliny. Zostawiamy tylko te owocostany, z których chcemy zebrać nasiona. Dobre dni na układanie pryzm kompostowych i zwalczanie larw podgryzających korzenie gnojówką z wrotyczu. Wysiewamy rzodkiewki na jesienny zbiór. Najlepiej sprawdza się do tego podłoże torfowe dla warzyw, wolne od szkodników, które powodują robaczywienie zgrubień.

Przygotowujemy rabaty do jesiennego sadzenia roślin ozdobnych i owocowych – odchwaszczamy, zasilamy kompostem. Można je na jakiś czas okryć naturalną ściółką, by nie wyszły chwasty. Dwa ostatnie dni sierpnia szczególnie polecam amatorom grzybów. To czas zakładania uprawy boczniaków. Jest mało skomplikowana, bo wykorzystuje się głównie gotowe podłoże przerośnięte grzybnią. Wystarczy je umieścić w ogrodzie w ocienionym miejscu i od czasu do czasu podlewać, a z czasem pojawią się owocniki.

Tekst: Wotild Czuksanow
Zdjęcia: Mark Bolton, Friedrich Strauss, Paweł Niemiec, Joanna Zatorska, Howard Rice/GAP Photos, Getty images, be&w, Andrew Lawson/Flora Press, Shutterstock

 

reklama
Weranda Country nr 8/2015