Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Polskie kosmetyki naturalne i ekologiczne

Natura podarowała nam wiele roślin, których wyciągi są zbawienne dla naszej skóry. Skoncentrowaną dawkę naturalnych składników dostarczą nam ekologiczne kosmetyki. Zdjęcia: materiały prasowe firm, Shutterstock  
 
 

Czy możemy cieszyć się zdrową i promienną skórą bez szkodzenia naturze? Jak najbardziej. Na polskim rynku znajdziemy wiele kosmetyków, które nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów, czy substancji zapachowych, a ich składniki pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych. Są przy tym wydajne i skuteczne, a często także bezpieczne nawet dla bardzo wrażliwej skóry.

Polskie eko kosmetyki

Wbrew pozorom Polacy chętnie kupują kremy, balsamy czy szampony rodzimych producentów. Tylko połowa rynku kosmetyków w Polsce zdominowana jest przez zagraniczne koncerny.

Coraz bardziej cenimy zwłaszcza produkty ekologiczne, organiczne bądź z naturalnymi składnikami. Ich produkcją zajmuje się kilkadziesiąt małych i średnich polskich firm (np. Be Organic, Lillamai, Clochee, Ava, Sylveco, Make Me Bio i in.).

- Ich właściciele są bardzo zaangażowani w proces kontroli i przebiegu tworzenia kosmetyków, począwszy od stworzenia receptury do finalnej produkcji. Jako mali przedsiębiorcy są nastawieni przede wszystkim na potrzeby klienta i liczą się z jego zdaniem, a co za tym idzie, mogą szybko reagować na jego potrzeby. Duże firmy często nie posiadają tak dobrych relacji z klientami i nie przykładają tak dużej wagi do surowców znajdujących się w kosmetykach - wyjaśnia kosmetolog Magdalena Jochemska.

Kosmetyk kosmetykowi nierówny

Zanim sięgniemy po "eko" kosmetyk, warto rozróżnić, czy jest on ekologiczny, organiczny, czy tylko zawiera składniki naturalne, ponieważ terminy te nie określają jednego typu produktów.

- Nie każdy kosmetyk naturalny jest kosmetykiem ekologicznym - tłumaczy kosmetolog. - Kosmetyk naturalny to ten, który został uzyskany ze składników pochodzenia roślinnego i mineralnego i/lub wosku pszczelego i lanoliny pochodzenia zwierzęcego. Jego składniki powinny być pozyskiwane w sposób bezpieczny dla środowiska a opakowania nadawać się do recyklingu. Kosmetyki naturalne często określane też są mianem kosmetyków organicznych, jednak kosmetyk naturalny nie zawsze spełnia wymogi organiczności czy ekologicznosci produktu. Kosmetyk organiczny to ten, którego składniki w 90-95% a nawet 99% są pochodzenia roślinnego i pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych - mówi Magdalena Jochemska. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na skład produktu i posiadane przez niego certyfikaty.

- Certyfikaty przyznawane kosmetykom dają nam gwarancję, że na pewno jest on naturalny i zawarto w nim najwyższej jakości składniki pochodzące z kontrolowanych upraw. Najbardziej popularne certyfikaty to Ecocert, BDIH, NaTrue, Demeter, Cosmebio, Cosmos i Soil Association. Często pojawiającym się certyfikatem jest także Vegan, który gwarantuje, że kosmetyk nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego - podsumowuje kosmetolog.

Wybrane marki polskich kosmetyków ekologicznych i naturalnych: Make me Bio, Alina Cosmetics, Ava, Femi, GAL, Fitomed, Gorvita, Korana, Sylveco, Pulanna, Phenome, Orientana, Norel, Biocosmetics, Enklare, L'ORIENT, Nacomi, Clochee, Bioarp, Lillamai, Organique, Beorganic, Anida.

 

Tekst: Katarzyna Kujac
Zdjęcia: materiały prasowe, Shutterstock

reklama