Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Bądź dobry dla drzewka

Bądź dobry dla drzewka
Sprzedaż w lasach rusza zwykle tydzień przed świętami Bądź dobry dla drzewka


Jeśli marzy wam się choinka ekologiczna, a nie ukradziona, poszukajcie jej w leśniczówce. W wielu miejscach można wybrać iglak prosto z lasu. A po świętach nie wyrzucajcie go do śmieci.

Jak to możliwe, że cięta choinka jest ekologiczna? – Drzewka hodujemy na specjalnych plantacjach zakładanych pod liniami energetycznymi, gdzie wysokie drzewa rosnąć nie mogą – przekonuje Joanna Sienkiewicz z olsztyńskich Lasów Państwowych. – Nawet wycięte przynoszą pożytek: ich korzenie zostają w glebie i wzbogacają ją w próchnicę.

reklama

Zazwyczaj, gdy choinka przestaje ładnie wyglądać, ląduje na śmietniku. Ale przecież można się jej pozbyć w sposób znacznie bardziej cywilizowany. Suchy szkielet tylko pozornie jest bezużyteczny – warto go pociąć i dodać do kompostu. Albo spalić, a popiołem odżywić ziemię wokół kwiatów. Przyda się nawet igliwie – rozsypane przy rododendronach, wrzoścach czy borówkach amerykańskich zakwasi im glebę.

Jak dbać o iglaczek, żeby długo ładnie wyglądał? Po pierwsze – radzą leśnicy – trzeba go kupić jak najpóźniej, nawet w Wigilię, a potem trzymać w chłodzie. Honorowe miejsce przy kominku (albo kaloryferze) nie jest dobrym pomysłem, bo drzewko szybciej zrzuci igły. Nawet cięte powinniśmy wstawić do stojaka z wodą; pień ma być w niej zanurzony cały czas.
 

Weranda Country nr 1/2013