Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak przechowywać warzywa zimą?

Chrupiące marchewki Warzywa, które zjemy zimą, przechowujemy w piwnicy lub w ziemiance.
 
 

Jak przechowywać warzywa, aby zachowały jędrność i świeżość? Zapraszamy do poradnika!

Warzywa korzeniowe, które zjemy jesienią i zimą, układamy w piwnicy, a te, które mają doczekać do wiosny, kopcujemy.

Czosnek i cebula, aby przetrwać, potrzebują miejsca suchego, chłodnego i przewiewnego. Może to być strych lub piwnica. Powiązane w warkocze będą tam zimować w komfortowych warunkach. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 75%, a temperatura wynosić 1-4°C. Najlepiej zimują takie odmiany cebuli, jak: Sochaczewska (łagodna) i Wolska (ostra).

Warzywa korzeniowe wymagają więcej zachodu. Lubią taką samą temperaturę jak cebula, ale wilgotność musi być wyższa (95-98%).

Do przechowywania nadają się tylko te z późnego siewu (maj-czerwiec). Wybieramy zdrowe, zrywane przy bezdeszczowej pogodzie. Marchew i buraki zbieramy na przełomie września i października, selery na początku października, a pietruszkę i pory pod koniec października.

reklama

Te przechowywane w piwnicy układamy warstwami w ażurowych skrzynkach, każdą przesypując wilgotnym piaskiem. Pory ustawiamy w skrzynkach korzeniami w dół i przesypujemy piaskiem. Aby zabezpieczyć ziemniaki przed kiełkowaniem, warto dorzucić do nich kilka jabłek. Główki kapusty układamy jedną warstwą i nie przesypujemy piaskiem. W zimie często sprawdzamy, czy wilgotność w piwnicy nie spadła (jeśli zauważymy, że piasek jest suchy – wstawiamy naczynie z wodą).

Aby mieć zapasy i wiosną, resztę kopcujemy w rowach (szerokości 40 do 50 cm i głębokości od 50 do 60 cm). Układamy warstwami warzywa, przesypując je piaskiem lub piaszczystą ziemią. Na górę sypiemy 5 centymetrów ziemi i uklepujemy. Gdy zaczynają się przymrozki, opatulamy kopce słomą i ziemią.

Teksty: Joanna Grzybowska, Monika Węgrzyn
Zdjęcia: Martin Viazanko, Gap Photos/ Medium, Adam Brzoza/ Fotonova, Stockfood/Free, shutterstock.com
 

Weranda Country nr 6/2012