Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Tabaka na Kaszubach

Tabaka na Kaszubach Tabaka na Kaszubach
 
 


Chcemë le so zażëc! - to formuła będąca zaproszeniem do zażycia, wciągania tabaki na Kaszubach. W polskim tłumaczeniu: Zażyjmy sobie tabaki!.

Zapotrzebowanie na tabaczenie w całej Polsce jest niewielkie, natomiast na Kaszubach jest ulubioną czynnością i jeszcze nie tak dawno tabakę zażywali wszyscy, nawet białki (kobiety). W towarzystwie, najgodniejsza osoba zażywa najpierw sama, potem częstuje towarzysza obok, ten po zażyciu podaje tabakierę następnemu i tak dalej. Tabakiera często nazywana jest kaszubską fajką pokoju – poczęstowanie tabaką i wspólne zażywanie jest symbolem zgody i szacunku. Należy z rożka wysypać troszkę tabaki na rękę w dołeczek znajdujący się między kciukiem a palcem wskazującym. Następnie wciągnąć tabakę najpierw jedną a potem drugą dziurką nosa... Uważać należy, aby niuch nie był za mocny ani za słaby. Tabacznej propozycji nie wolno odmawiać, gdyż można urazić częstującego. Tabaka ma właściwości lecznicze – łagodzi katar, poprawia proces oddychania, dodaje siły i energii, rozjaśnia umysł i wyostrza wszystkie zmysły. Rozwesela, oddala smutki, jest oznaką przyjaźni i bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy. Ważne jest też, że ten kto tabaczy nie podtruwa siebie i innych śmierdzącym dymem. Dawniej każdy tabacznik do wycierania nosa posiadał ogromną czerwoną chustkę w czarne grochy lub kratkę. Chustki te były utrapieniem ich żon, które musiały je prać. Feeeee.......

reklama

Co kryje się w tabace dając jej taką moc i smak? Są to liście wiśni, chrzan, suszone śliwki, owoce jałowca, strąki bobu lub fasoli, bursztyn, kawa, mięta, rumianek. Dodaje się także soku z owoców, spirytusu, wódki, koniaku, rumu czy innego alkoholu. Często latami dobiera się składniki tak, aby mocno kręciło w nosie. Każdy szanujący się kaszubski tabacznik ma swój „recept” czyli recepturę na najlepszą tabakę. Tradycja każe, by pozostała ona tajemnicą. Szeroką ofertę tabakier i największy wybór najlepszej tabaki znajdziecie w Galerii Neubauer „Folk” w Kartuzach lub w sklepie internetowym na stronie www.galerianeubauer.pl Sam właściciel Galerii - Marek Neubauer chętnie zażywa tabakę i bierze udział w Mistrzostwach Polski w Zażywaniu Tabaki w Chmielnie zajmując wysokie lokaty.

Tabakiery znane są od XVI wieku i wykonywano je z różnego materiału np. drewna, gliny, porcelany, szkła, masy perłowej, różnych metali, kości słoniowej. Niektóre z nich były posrebrzane, pozłacane czy wysadzane szlachetnymi kamieniami – prawdziwe dzieła sztuki. Na Pomorzu najbardziej popularnym materiałem do wyrobu tabakier jest krowi róg. Ozdabiane są srebrem lub bursztynem. Kształt uzależniony jest od wyobraźni twórcy. A twórców też mamy najlepszych. Obecnie w Galerii zaopatrzyć się można w piękne tabakiery z rogu, porcelany i gliny. Obdarowując tabakierą bliską osobę przynosi się szczęście darowanemu i sobie. Rogowa tabakiera jest oznaką męskości. Takową mógł niegdyś posiadać tylko człowiek żonaty, kawalerowie mieli tabakiery gliniane lub z wiśniowej kory. Dopiero w czasie wesela otrzymywali oni tabakierę rogową, a kawalerską rozbijali nogą. Obecnie jest zwyczaj wręczania tabakiery młodej parze z życzeniami, by wszelkie troski i kłopoty zamykali w rogu. Tabakiera towarzyszyła człowiekowi przez całe życie, nierzadko wkładano mu ją do trumny, by i w zaświatach mógł sobie z niej zażywać tabaki...

Galeria Design, 83-300 Kartuzy, ul. Jeziorna 6A/1, tel. 58 736 88 99
www.galerianeubauer.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.