Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak rozpoznać naturalne kosmetyki do makijażu?

Jak rozpoznać naturalne kosmetyki do makijażu? Naturalne kosmetyki są nie bezpieczne nie tylko dla naszej urody, ale i zdrowia. Wiele produktów na rynku jest wysoko rakotwórczych.
 
 

Ołów w szmince, puder ze szkodliwym talkiem, sztuczny wosk na rzęsy... Spodziewacie się takich niespodzianek w kosmetykach? Podpowiadamy, jak ich unikać. Tym bardziej że zaraz karnawał i będziemy się malować!

Podkład bez chemii
 

Używamy go najczęściej, dlatego z nim jest najwięcej kłopotów. Bo jeśli podkład ma wątpliwy skład, zamiast maskować niedoskonałości, sam je powoduje. Zwracajmy uwagę, czy nie zawiera silikonów, np. dimethicone, amodimethicone, cyclopentasiloxane.

Trudno spamiętać wszystkie z nazwy, wystarczy tylko końcówki: -methicone, -silicone, -siloxane. Podkład z silikonami będzie dobry, kiedy chcemy mieć szybki efekt gładkiej skóry, ale stosowany na co dzień szybciej zaszkodzi, niż pomoże.

reklama

Puder mineralny
 

Jednym z jego składników często jest talk. Choć to naturalnie występujący minerał, naukowcy przed nim przestrzegają, podejrzewając go o rakotwórcze działanie. Na pewno nie wolno go wdychać, co przy codziennym pudrowaniu wcale nie jest takie proste. Lepiej więc wybrać kosmetyk bez talku, zwłaszcza że nie jest w pudrze niezbędny.

Pomadka do ust
 

Malujesz usta? Czyli chcąc nie chcąc zjadasz szminkę. Dlatego sprawdź, czy nie jest z ołowiem – to częsty składnik kolorowych pomadek. Jak? Prostym testem – posmaruj szminką wierzch dłoni i potrzyj w tym miejscu złotym pierścionkiem lub obrączką. Jeżeli ślad zacznie czernieć, to znaczy, że jest w nim ołów.

A skoro już wybieramy ekoszminkę, lepiej szukać tej bez chemicznych filtrów przeciwsłonecznych (np. avobenzone, benzophenone-3, ethylhexyl methoxycinnamate). Niestety mogą zaburzać działanie hormonów.

Tusz do rzęs
 

Okolice oczu są szczególnie wrażliwe na działanie toksyn. Jeśli malujesz rzęsy tuszem, a oczy łzawią lub – co gorsza – miewasz bez powodu zapalenie spojówek, to znak, że trzeba go natychmiast zmienić. Zresztą w ogóle warto trzymać się zasady, by nie używać jednego kosmetyku zbyt długo. Tusz powinnyśmy wymieniać minimum co pół roku. Sprawdzając skład, wybierajmy taki, który nie zawiera syntetycznych wosków i kontrowersyjnych konserwantów takich jak parabeny – mogą podrażniać oczy.

Kosmetyki mineralne – co to takiego?
 

Podkłady, pudry, róże, korektory i cienie do powiek – wszystkie w proszku. Wytwarzane są z czystych minerałów, nie zawierają wody, konserwantów ani sztucznych barwników, za to dobre, naturalne filtry przeciwsłoneczne. Są bezpieczne dla skóry – nie podrażniają jej, a jednocześnie dobrze kryją. Nadają się zarówno do cery tłustej, jak i suchej czy wrażliwej. I jeszcze jedno – są niezwykle wydajne, trzeba je ostrożnie dozować, bo już niewielka ilość wystarczy, by twarz wyglądała zdrowo i promiennie.

To mit, że ekologiczne kosmetyki nadają się tylko do delikatnego makijażu. Tak naprawdę w niczym nie ustępują zwykłej kolorówce.Tekst: Dominika Chirek, Autorka Bloga Naturalnie Proste
Zdjęcia Shutterstock, Materiały Prasowe, Pixabay

Weranda Country nr 1/2017