Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ekologia pod stuletnią strzechą

W EKOCENTRUM ICPPC można przyjrzeć się z bliska sympatycznym alpakom. Zdjęcia: materiały prasowe EKOCENTRUM ICPPC  
 
 

Ekologiczny dom z gliny i słomy, sferyczna szklarnia, samodzielna produkcja energii ze słońca i wiatru, zagroda alpak – to tylko kilka elementów wyróżniających EKOCENTRUM ICPPC z beskidzkiego krajobrazu. To miejsce z ekologiczną duszą, którego założyciele - Jadwiga Łopata, Krzysztof Wietrzny i Julian Rose – żyją w zgodzie z naturą i chętnie dzielą się swoją wiedzą.  

Książę zwiedza dom z gliny i słomy
W EKOCENTRUM ICPPC nigdy nie jest pusto. Przez 15 lat przewinęły się tu tysiące osób z całego świata – wycieczki, studenci, rodziny z dziećmi. Gościli tu nawet następca tronu Wielkiej Brytanii, Książę Karol, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek i finalistki konkursu Miss Supernational 2010. Nic dziwnego, to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można skorzystać z noclegu w ekologicznym domu z gliny i słomy, ogrzewanym i zasilanym energią słońca i wiatru, obejrzeć z bliska urządzenia demonstrujące potencjał produkcji zielonej energii oraz poznać z bliska styl życia pozostający w ścisłej zgodzie z naturą. Jeśli postanowicie zostać tu chwilę dłużej, będziecie mogli wziąć udział w Dniach Otwartych, weekendowych warsztatach z budownictwa gliniano-słomianego, produkowania zielonej energii, pozyskiwania nasion, produkcji dobrej żywności na własne potrzeby, obejrzeć film w „Kinotece Rolnika” lub poszukać twórczych inspiracji wśród zapierających dech w piersiach beskidzkich krajobrazów.

Stare i nowe pod jednym dachem
W sercu gospodarstwa stoi ponad stuletnia chata w małopolskim stylu, która jest przykładem na to, że tradycja może iść w parze w nowoczesną technologią. Dach pokryty jest kolektorami słonecznymi, prąd czerpany ze słońca i wiatru. W listopadzie tego roku, zainstalowano pompę ciepła, która dogrzewa izby – w kuchni pyka ogień, a na rekonstruowanym piecu kaflowym pieką się talarki, czyli tutejsze ziemniaki w plastry. Wnętrza budynków na terenie osady doświetlane są przez pasywne świetliki rurowe ograniczające zużycie elektryczności. Domowa oczyszczalnia produkuje z wody zużytej w gospodarstwie tak zwaną „szarą wodę”, która nadaje się do ponownego wykorzystania przy podlewaniu roślin oraz zasila oczko wodne zamieszkane przez kaczki i żaby.

Ekodomek pomieści wszystko
Dopełnieniem energetycznej samowystarczalności są dwa pozostałe budynki zbudowane praktycznie od podstaw naturalnymi metodami. Ekodomek to konstrukcja z gliny i słomy. Jego niepozorna bryła skrywa wszystko, od oszklonej werandy po autonomiczną produkcję prądu z modułów fotowoltaicznych oraz energooszczędny piec. Znajduje się w nim też toaleta segregująca, spiżarnia i suszarnia ziół na poddaszu, oraz zaskakująca prostotą wykonania gliniano-kamienna czarna posadzka kumulująca ciepło słoneczne i oddająca je do wnętrza domu. Aż trudno uwierzyć, że ten liczący sobie 50m2 ekologiczny dom powstał w przeciągu 5 tygodni!Alpaki nad Potoczkiem
Drugi budynek gliniano-słomiany, stodoła, to sala wykładowo-warsztatowa z poddaszem udostępnianym letnikom. Tu także nie brakuje „zielonych” technologii, od modułów fotowoltaicznych, przez kolektory, świetliki i inne systemy zapewniające samowystarczalność i pozwalające na przeprowadzenie warsztatów praktycznie bez czerpania energii z sieci. W EKOCENTRUM ICPPC odbywają się też zajęcia ze zwierzętami. Największą atrakcją już od dwóch lat są majestatyczne i bardzo przyjazne alpaki, które dzielą podwórze wzdłuż Potoczka, sezonowego strumienia, z królikami, kurami zielononóżkami oraz owieczkami. Oprócz poznania zwyczajów tych zwierząt można uczestniczyć w warsztatch gręplowania i filcowania pochodzącej z nich, pięknej wełny, a podczas warsztatów robienia świeczek z pszczelego wosku, można odwiedzić starodawny, hibernujący obecnie ul pszczeli z pnia oraz rozsiane po gospodarstwie hotele dla samotnych pszczół murarek, zapylaczy tutejszych warzyw i owoców.

Blisko natury, jeszcze bliżej…
Kiedy już zaspokoimy naszą technologiczną ciekawość, możemy wybrać się na zwiedzanie ogrodu ziołowego lub pola, na którym hodowane są warzywa zaspokajające potrzeby wszystkich mieszkańców i gości EKOCENTRUM ICPPC. To właśnie sprawdzone, uczciwie uprawiane, zdrowe i naturalne jedzenie oraz korzystanie z eko-technologii zakwalifikowało EKOCENTRUM ICPPC oraz  Zagrodę Potoczek do grona 69 gospodarstw ekoagroturystycznych zrzeszonych w projekcie SŁONECZNA POLSKA. Obydwa gospodarstwa zapewniają turystom zmęczonym miejskim zgiełkiem aktywny wypoczynek i wiele atrakcji, których polska wieś, wbrew pozorom, potrafi dostarczyć.

Tekst: Joanna Bojczewska, twórczyni EKOPOLETKA przylegającego do EKOCENTRUM ICPPC
Opracowanie: redakcja werandacountry.pl
Zdjęcia: materiały prasowe EKOCENTRUM ICPPC
Więcej informacji: EKOCENTRUM ICPPC, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC34-146 Stryszów 156, Poland tel./fax +48 33 8797114, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,www.eko-cel.pl.
Facebook: https://www.facebook.com/ekocentrum.icppc. Całe EKOCENTRUM ICPPC można zwiedzić z przewodnikiem przy wcześniejszej zapowiedzi wizyty.

reklama