Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Ukryte koszty taniego jedzenia

Tanie jedzenie się nie opłaca!
Tanie jedzenie się nie opłaca!

Nie wierzcie etykietkom! Wypisana na nich niska cena to najczęściej ściema. Prawdziwe koszty taniej żywności są zaskakująco wysokie i ponosimy je wszyscy. 

• Obniżona jakość – mniej wartościowych składników, więcej ulepszaczy, które zwiększą jego objętość i poprawią kolor, a co za tym idzie – jedzenie ma mniej wartości odżywczych, a więcej trucizn. 
 
• Wyzysk pracowników – umowy śmieciowe i bezpłatne nadgodziny to jeszcze nic. Głodowe płace, zmiany po 12-14 godzin, praca w nieludzkich warunkach. 
 
• Chów przemysłowy i gigantyczne monokulturowe uprawy to też oszczędności, okupione cierpieniem milionów zwierząt spędzających życie  w ciasnych celach, w warunkach często urągających wszelkim zasadom higieny. 
 
• Zatrucie środowiska (w tym nas) podawanymi nagminnie sterydami, antybiotykami i nienaturalnymi paszami (pomimo zakazu wiele polskich zwierząt hodowlanych wciąż karmionych jest mączką mięsno-kostną, czyli spalonymi szczątkami ich poprzedników!). 
 
• Wielkie uprawy wyjaławiają ziemię i powodują jej zatrucie pestycydami. Rosną w miarę naszego apetytu, zabierając miejsce kolejnym zagrożonym gatunkom zwierząt, odsyłając w niebyt hektary lasów i łąk. 
 
Jeśli jedzenie możemy kupić za grosze, to najczęściej obżeramy się nim ponad miarę. Potem słono płacimy za leczenie otyłości, cukrzycy, chorób układu krwionośnego. Wniosek nasuwa się sam: tanie jedzenie się nie opłaca!
reklama
Weranda Country nr 9/2014