Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Bez opakowań foliowych

Ekologiczne torby wielorazowego użytku.
Ekologiczne torby wielorazowego użytku.

23 stycznia to dzień bez opakowań foliowych. Jeden dzień to mało, ale od czegoś trzeba zacząć.

Na świecie w ciągu roku wciąż zużywa się około 60 milionów ton jednorazowych torebek, z których każda rozkłada się jakieś pięćset lat! Na dodatek spora ich część ląduje w żołądkach nieświadomych zagrożenia zwierząt. Tymczasem w sklepie każdy towar jest obowiązkowo obleczony w przezroczystą koszulkę, by mógł czekać na kupca udając, że jest świeży.

Dobranie się do pierwszej lepszej zabawki albo sprzętu elektronicznego oznacza przedzieranie się przez kolejne, często zbędne, warstwy plastiku. A sami klienci? Też nie lepsi. Zwłaszcza ci, którzy boją się spakować do jednej torby jabłka z marchewką – zupełnie jakby nie zamierzali ich już myć przed zjedzeniem.

reklama

Na szczęście mijają czasy, gdy kategoryczna odmowa przyjęcia towaru w plastikowej reklamówce klasyfikowała nas jako „niegroźnych wariatów”.

Coraz więcej ludzi ma zawsze pod ręką materiałową torbę wielorazowego użytku. Kolejne państwa wprowadzają zakaz używania jednorazówek – na taki krok zdecydowały się już między innymi Australia, RPA, Włochy, Macedonia i Bangladesz. Unia Europejska też powoli przygotowuje się do zamachu na torebki z polietylenu. Dlatego zamiast bawić się w ekologa raz w roku, lepiej potraktować ten dzień jako pretekst do tego, by na zawsze skończyć z nieekologicznym plastikiem. Przecież mamy tyle innych możliwości: bawełnę, papier czy biodegradowalne opakowania z włókien roślinnych. 

Weranda Country nr 1/2014