Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dworek Polski stawia eko-osiedla

Inwestycja firmy Dworek Polski
Eko-osiedle Inwestycja firmy Dworek Polski


Pod Warszawą powstają dwa ekologiczne osiedla, w Krzywej Iwicznej (gmina Lesznowola) i w Kędzierówce (gmina Prażmów). Łączą nowoczesność z tradycją. Z jednej strony mamy zwartą zabudowę i kręte uliczki, co przywodzi na myśl urocze miasteczko. Z drugiej – energooszczędne rozwiązania na światowym poziomie. Projekty te realizuje Dworek Polski, firma z Zalesia Górnego.

Rozmawiamy z Jackiem Kozińskim, współwłaścicielem firmy Dworek Polski, architektem i konstruktorem.

Czym ta inwestycja różni się od innych?
Powstała dzięki badaniom nad nowymi technologiami energooszczędnego budownictwa, jakie Dworek Polski prowadzi we własnym laboratorium. Nasza firma ma spore doświadczenie w zastosowaniu eko-rozwiązań – zajmujemy się tym od 20 lat.

Po tak długiej ewolucji nasze domy osiągnęły poziom energooszczędności niespotykany w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż – zużycie energii jest tu 5-krotnie niższe niż w typowym polskim domu jednorodzinnym. Stawiane przez nas domy potrzebują zaledwie od 20 do 30 kWh/m2 na rok, przy normie ok.150 do 180 kWh/m2. Ważne jest, że te parametry zostały osiągnięte przy utrzymaniu cen domów dostępnych.

reklama

Czy opłaca się budować ekologiczne osiedle?
Rodzi się w Polsce rynek energooszczędnego budownictwa i takie inwestycje mają coraz więcej zwolenników. Klienci zaczynają zwracać uwagę na koszty eksploatacji domu, z których największe to zwykle koszty zużycia energii.

Co zyskują lokatorzy?
To przede wszystkim zysk ideologiczny. Wybierając właśnie taki projekt, włączają się w ochronę klimatu Ziemi oraz, co z pewnością odczuje domowy budżet, mniejsze rachunki za energię.

Jakimi rozwiązaniami mogą się Państwo pochwalić?
Niektóre z prezentowanych rozwiązań to tylko badania, ale bardzo obiecujące np. ściany wodne mają teoretycznie olbrzymi potencjał, ale wymagają wielu prób i dużo pracy. Teoretycznie prowadzą do przegród o dodatnim bilansie cieplnym, co jest niemożliwe na tradycyjnej drodze zwiększania grubości izolacji w ścianach.

Na czym polega koncepcja ścian wodnych?
Koncepcja ścian wodnych polega na umieszczeniu za zewnętrznymi szybami przezroczystych rur z wodą, które służą za kolektor energii słonecznej i magazyn ciepła. Woda znakomicie się do tego nadaje, bo ma bardzo dużą pojemność cieplną, 5 razy większą niż beton. Od strony wnętrza ściany wykończone są płytami gipsowymi, dla mieszkańców nie różnią się niczym od zwykłych ścian.