Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Superfood: lista polskich produktów

Olej rzepakowy Olej rzepakowy tłoczony na zimno jest bogaty w witaminy A, E, K, D, nienasycone kwasy tłuszczowe. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy. Uwaga – jego dobroczynny wpływ objawia się tylko, gdy spożywamy olej bez obróbki termicznej, czyli np. jako sos do sałatek.
 
 

Dobra wiadomość dla lekarzy: nadeszła zdrowa moda na jedzenie z głową. Naprzeciw fast foodom wychodzi superfoods, czyli produkty, które mają za zadanie dodać nam energii i uchronić przed chorobami, a nie tuczyć.

Superjedzenie wcale nie musi drogie, ani dostępne wyłącznie w ekologicznych sklepach. Warto skorzystać z rodzimych upraw i kupować u lokalnego sprzedawcy. Listę polskich produktów superfoods prezentujemy w galerii zdjęć powyżej.
 

Co to jest superfood?
 

Superfood to określenie produktów, które - poza zawartością kaloryczną, mają mnóstwo witamin i unikalnych, leczniczych substancji. Nie zawierają toksyn, ani złych tłuszczów. W wielu z nich znajdują się substancje przeciwdziałające nowotworom, niewydolności serca oraz innym chorobom wysoko zagrażającym człowiekowi XXI wieku.

Bardzo popularne są egzotyczne superfood: japońskie algi czy owoce roślin rosnących wyłącznie w wysokich górach. Tymczasem równie skuteczne okazują się produkty, które rosną w Polsce! Należy do nich między innymi czosnek.
 

Jakie warunki musi spełniać produkt, aby zaliczyć go do superfood?
 

Zdrowotne właściwości produktu ujawniają się tylko pod warunkiem, że mamy do czynienia z żywnością nieprzetworzoną. Niektóre oleje tracą cenne witaminy pod wpływem obróbki termiczne, większość warzyw i owoców ubożeje, gdy zostaną upieczone lub ugotowane.

Najbardziej niebezpieczne są jednak zabiegi wytwórców, czyli wzmacnianie smaku potraw sztucznymi aromatami i dodatkami. Warto również wziąć pod uwagę, skąd pochodzi kupowany przez nas produkt. Warzywo warzywu nierówne: jeśli rolnik stosował nieekologiczne opryski lub prowadził uprawę tuż przy drodze szybkiego ruchu, poza witaminami, w miąższu czekają na nas metale ciężkie.

By mieć pewność, że nasze superfood jest rzeczywiście super, należy wybierać towar ekologiczny, surowy i bez chemii.

Zobacz również, jak oczyścić swój organizm naturalnymi metodami – Wiosenny detoks: jak zadbać o zdrowie i urodę?

Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay

reklama