Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak wyczyścić parasol, kalosze i rękawiczki?

Jak wyczyścić parasol, kalosze i rękawiczki? Zdjęcie: pixabay.com  
 
 

Jak wyczyścić PARASOL?

Zakurzony wystarczy przetrzeć gąbką zwilżoną wodą z mydłem. Bardzo brudny trzeba namoczyć w mydlinach, a po 10 minutach pokręcić nim, by brud spłynął. Potem wyjmij go, otwórz w wannie i starannie spłucz letnią wodą. Odstaw do wyschnięcia, metalowe części parasola natrzyj wazeliną.

Kolor spłowiał? Spryskaj i natrzyj materiał roztworem octu – 1 łyżka na 2 szklanki wody. A jeśli wyblakła czerń, wyszoruj parasol szczotką zanurzoną w mocno osolonej wodzie. Potem zaschnięte kryształki usuń suchą szczotką.

Jak wyczyścić KALOSZE?

Obmyj je wodą z mydłem. Koniecznie miękką gąbką, bo ostry czyścik do mycia naczyń może zostawić na gumie rysy! Trudne do usunięcia zabrudzenia znikną przetarte benzyną. Na koniec rozpuść łyżkę gliceryny w szklance przegotowanej wody. W takim roztworze zamaczaj szmatkę lub gazę i nanoś go na buty, dociskając miejsce przy miejscu. Odstaw kalosze do wyschnięcia, wypoleruj.

reklama


Warto też od czasu do czasu wetrzeć w nie pianę z białka ubitą na sztywno. Dzięki temu guma pozostanie elastyczna. A wiesz, że jeśli podczas mycia do kaloszy dostanie się woda, dobrze jest wsypać do nich na godzinę groch nagrzany w piekarniku? Ziarna doskonale wchłoną wilgoć.

Jak wyczyścić SKÓRZANE RĘKAWICZKI?

Rękawiczki zamszowe można wyprać w delikatnym szamponie do włosów, najlepiej dziecięcym. Włóż rękawiczki, zmocz, weź odrobinę szamponu i pierz, jakbyś myła ręce. Spłucz, lekko wyciśnij w ręcznik, zdejmij z dłoni, luźno wypchaj gazetą i połóż do wyschnięcia. Suche kilka razy ugnieć, potrzyj, a znów będą miękkie. Wsyp do środka trochę talku.

Rękawiczki z gładkiej skóry można wyczyścić, pocierając mlekiem, benzyną albo trocinami. Czyste, suche trociny podgrzewamy w piekarniku rozgrzanym do 50°C. Obsypujemy nimi rękawiczki i delikatnie trzemy skórę, aż będzie czysta. Na koniec możemy wetrzeć w nie odrobinę olejku rycynowego lub tłustego kremu do twarzy i wypolerować nylonowymi rajstopami. Będą błyszczeć jak nowe.


tekst: Karolina Zawadzka  
zdjęcie: pixabay.com

Weranda Country nr 11/2015