Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Gdy cię spali słońce

Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne
Naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Naturalne sposoby na poparzoną słońcem skórę mogą śmiało konkurować z kremami i maściami z apteki. Na dodatek mają tę zaletę, że zwykle masz je w domu.

Jeśli nie znajdziesz w lodówce maślanki, świetnie sprawdzą się ziemniaki, a konkretnie ich sok, który działa podobnie do atropiny, więc błyskawicznie łagodzi ból i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Wystarczy talarki bądź papkę przyłożyć do poparzonego miejsca i na pół godziny przykryć gazą. Bogaty w przeciwutleniacze ogórek doskonale sprawdzi się na twarzy. Kładziesz plasterki na spalony słońcem nos; chłodzą, łagodzą i nawilżają skórę. Liście aloesu mają enzymy przyśpieszające gojenie. Działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wystarczy nasączyć gazę schłodzonym sokiem z aloesu i przyłożyć do oparzonej skóry na 15 minut.

reklama

Doskonale sprawdzi się kąpiel w letniej wodzie z kilkoma łyżkami mąki owsianej lub okład ze schłodzonego białka. Zamoczoną w białku gazę przyłóż do oparzonego miejsca i zdejmij po kwadransie. Ale uwaga! Białko traci cenne właściwości, jeśli znajdzie się w nim choć odrobina żółtka. Pierwszej pomocy udzieli też miód – wystarczy zrobić na kilka minut słodki opatrunek.

Teksty: Magdalena Czyż, Joanna Halena
Zdjęcia: Naturepl/BE&W, Stockfood/free, Shutterstock

Weranda Country nr 5/2014