Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Sposób na czyste okna

Sposób na czyste okna

Ile razy by się je myło, zawsze zostaną smugi. Co zrobić, żeby okna lśniły, a ręce się nie namęczyły? Zamiast sięgać po kolejny płyn cud i magiczne ściereczki, wypróbuj babcine sztuczki.

Przede wszystkim szyby myjemy od góry do dołu, a osuszamy w odwrotnym kierunku. Zamiast klasycznego płynu wystarczy dodać do wody biały ocet (w proporcji pół na pół) albo sok z cytryny (wersja droższa). To pomocnicy nie tylko skuteczni, ale i bardziej ekologiczni.

reklama

Inny pomysł – wlewamy do ciepłej wody nakrętkę płynu do zmiękczania tkanin. Raz – nie pozostawia zacieków, dwa – ładnie pachnie, trzy – zostawia na szybach niewidoczną, delikatną powłokę, z której kurz się po prostu ześlizguje. Ten sam efekt otrzymamy po dodaniu paru kropel gliceryny, w tym przypadku jednak okna nie będą już tak przyjemnie pachnieć.

Wreszcie broń ostateczna, czyli olej lniany, pogromca najgorszego brudu. Robimy z niego oknom „maseczkę” i zostawiamy na godzinę. Potem dokładnie zmywamy i osuszamy. Czym?

Zamiast ściereczek z mikrofibry używamy, tak jak kiedyś nasze babki, gazet (nie kolorówek), a następnie polerujemy starymi nylonowymi rajstopami – usuną każdą przeoczoną smugę.

Weranda Country nr 2/2014