Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Co najlepiej chłodzi latem

Co najlepiej chłodzi latem
 
 


Upragnione przez wielu z nas letnie słońce czasem za bardzo daje się we znaki. Mamy kilka metod na ochłodzenie organizmu, niektóre dość niekonwencjonalne. Sprawdźcie!

Podstawowe zasady to:

1. „Długo – przewiewnie – jasno”. Jeżeli nie chcesz się ugotować żywcem, włóż szerokie ciuchy z długimi rękawami i nogawkami, w jasnych, odbijających słońce kolorach, tylko z bawełny albo lnu.

2. „Pij, ile wlezie”, nawet jeśli nie czujesz pragnienia, i nie bierz do ust alkoholu, który działa moczopędnie. Zimne piwko przyniesie chwilową ulgę, ale zamiast nawodnić, solidnie cię wysuszy.

3. „Zimny bufet”. W upał najlepiej zadowolić się lekkostrawnymi, chłodnymi potrawami. W ten sposób odciążymy i tak ledwo żywy organizm, zwolnimy jego metabolizm i obniżymy temperaturę.

reklama

Oczywiście jest jeszcze masa uświęconych tradycją sposobów. Na przykład: Beduini opatulają się od stóp do głów w wielowarstwowe szaty i sączą w cieniu słodką miętową herbatę.

Meksykanie polecają pikantną kuchnię.

Można też: ssać kostki lodu i zrobić okład na czoło z plastrów zimnego ogórka.

Skuteczny jest tajski Żółty Olej (Yellow Oil). Wiem, że nic tak dobrze nie chłodzi, 3 krople wlane do kąpieli sprawiły, że na 40-stopniowym upale trzęsłam się jak osika!

Pechowcom odpornym na ten drastyczny środek mogę co najwyżej polecić... obkładanie błotem, jak to czynią słonie, świnie czy daniele.  


Tekst: Weronika Kowalkowska
Fotografie: East News, Fotochannels, Stockfood/ Free, shutterstock.com

Weranda Country nr 4/2011