Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Apetyt na zioła

Woreczek z ziołami Ziół nie przechowuj w plastikowych torbach, bo się zaparzą. Lepiej trzymać je w otwartych szklanych pojemnikach, w suchym i ciemnym miejscu.
 
 


Postaw na parapetach bukiety z lubczyku, goździków i ruty, do szafy włóż woreczki z lawendą, a pod poduszkę z chmielem.

Po zioła wybierz się w ciepły, słoneczny poranek. Nie możesz ich zbierać po deszczu ani wtedy, gdy jest na nich rosa, bo zamiast wyschnąć, mogłyby spleśnieć. Liście szałwii, rozmarynu, cząbru, macierzanki zbieraj tuż przed kwitnieniem. Wtedy najbardziej pachną. Po kwiaty nagietka, kocanki, ostróżki czy chmielu idź koło południa, kiedy będą w pełni otwarte. Staraj się nie dotykać płatków. Z wysokich roślin, jak prawoślaz, zbieraj tylko szczyty, z mięty, macierzanki, majeranku, lebiodki całe pędy. Łatwiej je wtedy suszyć. Ścinaj je ostrym nożem albo sekatorem około 8 cm nad ziemią.

Zebrane zioła oczyść z piasku. Nie myj ich, jeśli nie jest to konieczne. Powiąż w luźne, nieduże pęki i powieś w suchym, ciepłym pomieszczeniu. Możesz też rozłożyć je na kuchennym ruszcie, ramie obciągniętej przewiewną tkaniną, gazą lub gęstą siatką i od czasu do czasu przekładać.

Pachnący mocno lubczyk połóż z dala od innych roślin, by nie przeszły jego zapachem. Zioła najlepiej schną w warunkach naturalnych – w pierwszy dzień w temperaturze około 35°C, potem wystarczy 20°C. Szybkie suszenie na słońcu czy w kuchence mikrofalowej spowoduje ulotnienie olejków eterycznych i utratę właściwości leczniczych. Dobrze wysuszone liście i kwiaty są łamliwe, ale nie powinny kruszyć się na pył.

reklama

Inaczej postępuj z korzeniami.
Po wykopaniu opłucz je w wodzie i, jeśli to konieczne, oczyść szczoteczką. Sam wierzchołek i drobne korzonki odetnij, a główny korzeń pokrój na cienkie paski długości około 5 cm. Rozłóż je tak jak liście i kwiaty i pozostaw w ciepłym miejscu na 10 dni. Nie zapominaj, żeby je codziennie obracać. Potem umieść je nad piecem na kolejne 10 dni.

Ziół nie przechowuj w plastikowych torbach, bo się zaparzą.
Lepiej trzymać je w otwartych szklanych pojemnikach, w suchym i ciemnym miejscu. Chociaż prawoślaz lekarski i przewrotnik łatwo pochłaniają wilgoć z powietrza i nie nadają się do długiego przetrzymywania, bo wcześniej czy później spleśnieją.