Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Wielkie porządki

Pranie Aby pranie było miękkie i delikatne wystarczy używać specjalnych kul.
 
 


Piorące orzechy, ceramiczne kule, usuwające brud EM-y. Bajka? Ależ skąd. To skuteczna alternatywa dla baterii detergentów, których używamy do wielkich wiosennych porządków.

Przyjazne środowisku sprzątanie nie jest ani bardziej pracochłonne, ani mniej skuteczne, ani droższe niż klasyczne. – Ekologicznymi środkami sprząta się szybko i dokładnie, a na dodatek są bezpieczniejsze i dla domowników, i dla mebli – przekonuje Anna Lubomirska, właścicielka firmy sprzątającej Homedream. – Klienci bywają sceptyczni, bo wydaje im się, że bez agresywnych detergentów nie da się utrzymać czystości, ale widząc efekty, przekonują się do naszych metod.

Tradycja i hi-tech

Kiedy postanowiłam sprzątać ekologicznie, najpierw sięgnęłam po metody babci. Na przykład wodę z octem, która usuwa brud i nieprzyjemne zapachy, zabija bakterie, nie zostawia smug i zacieków. Jest tania i uniwersalna. Z powodzeniem umyjemy nią wnętrze lodówki, kafelki, fugi, blaty i szafki w kuchni, a także okna i lustra. Z kamieniem i zaciekami na wannie czy umywalce doskonale radzi sobie soda oczyszczona – wystarczy wilgotną gąbką z odrobiną sody przetrzeć zabrudzoną powierzchnię i spłukać. Przypaloną brytfankę i piekarnik wyczyściłam pastą z sody i octu.

reklama

Jednak od czego są najnowsze technologie? Dziś mamy do dyspozycji cuda, o jakich babcie nie śniły. Na przykład mikrofibrę. Jej włókna są nawet sto razy cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu doskonale zbierają kurz i brud (także tłuszcz), i to bez detergentów. Takie czarodziejskie ściereczki i mopy znajdziemy w każdym sklepie.

– To nasze podstawowe narzędzie pracy – mówi Anna Lubomirska. – Stal szlachetną lub aluminium łatwo uszkodzić agresywnymi płynami do szorowania. A tymczasem żeby lśniły, wystarczy woda i mikrofibra. Tam, gdzie nie dadzą sobie rady, polecam szwedzki ekologiczny płyn do mycia Grumme Gul Såpa. To takie ulepszone szare mydło na bazie roślinnych olejów. Jest uniwersalne, czyści i pielęgnuje zarówno armaturę, jak i kamień lub olejowane drewno.
 

Weranda Country nr 3/2010