Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Sierpień z tradycją: zapraszamy na Jarmark Jagielloński w Lublinie

Agata Granicka fot. Gutek Zegier
 
 

Spotkanie z tradycją, muzyką i sztuką ludową. Spektakle i prezentacje, warsztaty oraz jarmarkowe podwórko pełne gier i zabaw z czasów, kiedy jeszcze nikt nie słyszał o telefonie komórkowym. Wszystko to na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie! Zapraszamy 16-18 sierpnia 2019 na Stare Miasto i Błonia w Lublinie.

JARMARK JAGIELLOŃSKI W LUBLINIE 2019
 

Jarmark Jagielloński to niezwykle barwne wydarzenie, w czasie którego spotkacie artystów, twórców ludowych i rzemieślników z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy oraz Węgier, którzy kontynuują rodzinne i regionalne tradycje. To okazja do poznania tradycyjnych rzemiosł i technik, tym bardziej, że wystawcy przy swoich stoiskach prowadzą pokazy oraz warsztaty rękodzieła. Przyjeżdżając na Jarmark macie okazję zapoznać się z budową krosien tkackich i spróbować utkać swój własny chodnik, przy spotkaniu z garncarzami gwarantowany jest kontakt z gliną i kołem garncarskim, a plecionkarstwo odkryjemy nie tylko w odsłonie wikliniarskiej, ale także tej korzystającej ze słomy, rogożyny, korzenia sosny czy liści kukurydzy.

Na rodziny z dziećmi czeka podczas festiwalu niecodzienne miejsce nazwane Jarmarkowym Podwórkiem. To przestrzeń skrywająca wiele gier tradycyjnych oraz zabawek ludowych, których widok ucieszy nie tylko najmłodszych, ale także przywoła wspomnienia z dzieciństwa rodziców i dziadków.

re:tradycja z Brodką, Dorotą i Henrykiem Miśkiewiczami, Adamem Bałdychem i Krzysztofem Dysem oraz Katarzyną Groniec


Jednym z najważniejszych punktów programu są koncerty. Muzyka tradycyjna brzmi zarówno na dużej scenie festiwalu, podczas nocnych potańcówek, a także za dnia na uliczkach Starego Miasta. Po raz kolejny odbędzie się też unikalny w skali kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi.

Dotychczas na scenie spotkali się m.in. Wojtek Mazolewski i Kapela Jurka Wrony, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i Kapelą Butrynów, Barbara Wrońska i Anna Chuda czy Kayah i Teresa Mirga. W sierpniu tego roku na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpią Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody, Adam Bałdych i Krzysztof Dys we wspólnym występie z wybitnym skrzypkiem Janem Kmitą i jego kapelą oraz Brodka w repertuarze tradycyjnym Beskidu Żywieckiego z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

temat przewodni tegorocznej edycji to PSZCZELARSTWO


Poznamy bliżej pszczoły, które w przyrodzie tworzą niezwykłe zharmonizowany układ. Ich życie i praca są inspiracją dla artystów tworzących sztukę współczesną oraz artystów ludowych. Motywy pszczele zajmują ważne miejsce w przypowieściach, wierzeniach czy pieśniach obrzędowych. Zetkniemy się więc z pszczołami na różnych płaszczyznach, także podczas Letniej Szkoły Pszczelarstwa. Czterodniowe warsztaty obejmą zagadnienia dotyczące zakładania pasieki, hodowli pszczół, budowy poszczególnych rodzajów uli, jak i produkcji wyrobów na bazie surowców pozyskanych od owadów: pyłków, mleczka, wosku czy miodu. W „pszczelim” programie znajdziemy teź wystawę prac Stanisława Bracha pod tytułem „Miodem płynące”, serię filmów poświęconych tematowi pszczół, spektakle i opowieści, a nawet koncert Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół.

Jarmark Jagielloński to trzy dni intensywnie spędzonego czasu. Atrakcje dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, miłośnicy sztuki, rzemiosła i muzyki. Program edukacyjny wypełniony warsztatami śpiewu, rękodzieła, tańca czy gry na instrumentach, zadowoli szerokie, ale i wymagające grono odbiorców.

Spotkajmy się w Lublinie i razem odkryjmy wszystkie kolory tradycji!

Program festiwalu oraz szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.jarmarkjagiellonski.pl

reklama