Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Wakacje w Austrii: co warto zobaczyć w Burgenlandzie?

Winnica w Eisenberg, zdjęcie: Christian Krammer
 
 
Co warto zobaczyć w Burgenlandzie? Pagórki porośnięte krzewami winorośli, kwitnące na biało wiśniowe sady, pola krokusów, słone Jezioro Nezyderskie z ogromnym rezerwatem ptaków. Na zakończenie dnia odpoczynek w winnicy przy lampce wina.
 

NA WINNYM SZLAKU Burgenlandu

 
Południowy Burgenland słynie z małych winnic i przydomowych winiarni. W okolicach Rechnitz można skosztować eleganckich i pikantnych welschrieslingów oraz białych odmian burgunda. Na żelazistych glebach pod Deutsch-Schützen-Eisenberg świetnie się udają czerwone wina ze szczepu blau-fränkisch. Specjalnością jest smakujący truskawkami albo porzeczkami uhudler – z amerykańskich odmian winorośli. Skąd pochodzi jego nazwa? Ponoć „po spożyciu” spojrzenie pijącego przypomina wzrok puchacza (po niemiecku Uhu).

Wokół Jeziora Nezyderskiego winnic jest najwięcej. Wśród wielu czerwonych szczepów dominuje blauer zweigelt. Produkuje się tutaj także białe wina – przede wszystkim w okolicach Gols. Szlak prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Na zachód, w miejscowościach Purbach, Donnerskirchen, St. Margarethen, Rust, Schützen, Eisenstadt i Großhöflein powstają mineralne wina białe ze szczepów pinot blanc, chardonnay i welschriesling oraz doskonały słodki Trockenbeeren-ausleesen. Wśród czerwonych najważniejszy jest blaufränkisch – intensywne, ziemiste wino. Słynie z niego środkowy Burgenland, nazywany nawet Blaufränkischland (wizyta w Deutschkreutz i Neckenmarkt to obowiązkowy punkt programu). Kto chce bliżej poznać ten trunek, powinien wkroczyć w Horitschon na 1,5-kilometrową ścieżkę tematyczną, która prowadzi przez liczące już całe wieki winnice. Rust znany jest z kolei z białego Ruster Ausbruch, porównywanego do tokaju aszú i najlepszych win francuskich z Sauternes. 


W POSZUKIWANIU SMAKÓW


Kuchnia Burgenlandu zaskakuje różnorodnością podobnie jak krajobraz – są tu i pagórki z winnicami, i stepowe pustkowia ze słonym jeziorem, i klimatyczne barokowe miasteczka. Morza wiśniowych sadów i kasztanowe lasy. Mieszają się smaki węgierskie, chorwackie, słowackie, austriackie. Region słynie z gęsiny, soczystych warzyw i owoców. Przysmakiem znad Jeziora Nezyderskiego jest panońska zupa rybna. Burgenlandczycy wprawdzie nie wynaleźli zupy rybnej, ale zaczęli przyprawiać ją wyrazistymi dodatkami, podbijającymi smak lokalnych słodkowodnych ryb: cebulą, czosnkiem i papryką. Potrawa ta nazywana jest „burgenlandzkim bouillabaisse”. Pomarańczowy kolor nadaje jej najdroższa przyprawa świata – szafran.
 
Przepis: panońska zupa rybna
 
Weź: •litr gorącego wywaru z ryby •pół kg różnych filetów (okonia, suma, sandacza, węgorza, szczupaka) •cebulę •2 papryki •pepperoni •przeciśnięty ząbek czosnku •łyżkę mielonej słodkiej papryki •plaster boczku •3 łyżki przecieru pomidorowego •sól i pieprz •kwaśną śmietanę lub słodką bitą •masło klarowane
 
Pokrój filety bez ości na drobne kawałki. Usuń gniazda nasienne z papryki (jeżeli chcesz, aby zupa była bardziej pikantna – także ze strąka pepperoni) i pokrój je w paski. Posiekaj cebulę i pokrój boczek w kostkę. Rozgrzej masło w garnku i przyrumień cebulkę z boczkiem. Dodaj paski papryki i pepperoni oraz czosnek i wszystko podgrzewaj przez kwadrans, często mieszając i dolewając po łyżce wywaru rybnego. Posyp mieloną papryką, dodaj przecier i rybę. Wszystko delikatnie wymieszaj. Zalej resztą wywaru i przez kilka minut gotuj na wolnym ogniu. Wyjmij kawałki ryby i ułóż w podgrzanych talerzach lub filiżankach. Zupę dopraw solą, pieprzem i szafranem, zalej nią rybę. Udekoruj kleksem kwaśnej lub bitej śmietany i od razu podawaj. 
 
reklama
 
Pola szafranu to skarb Burgenlandu
 
Jeśli komuś się wydaje, że są tylko w Kaszmirze, jest w błędzie. Szafran to także skarb Burgenlandu! Aby zdobyć choć 50 dekagramów tej luksusowej przyprawy, trzeba ręcznie zebrać pręciki z 250 000 kwiatów krokusów. 
 
Największa kolekacja pomidorów na świecie
 
Wschodni brzeg Jeziora Nezyderskiego. Słońce świeci tu przez 300 dni w roku, klimat jest łagodny, sprzyja uprawom. Erich Stekovics, oprócz innych warzyw i owoców, hoduje we Frauenkirchen aż 3200 odmian pomidorów! Ma największą kolekcję na świecie. Ten jeden z najbardziej pomysłowych i nowoczesnych rolników w Austrii nigdy nie podlewa sadzonek, ani ich nie podwiązuje. Dzięki temu wszystkie owoce zachowują naturalny zapach i oryginalny smak. Tuż po zbiorach pomidory trafiają do przecierów, konfitur i pikantnych sosów chutney, które kupić można w jego gospodarstwie (stekovics.at) oraz w wybranych sklepach z lokalnymi smakołykami. 
 

wakajce w Burgenlandzie: ODKRYWAMY NATURĘ

 
Położony na wschodnim krańcu Austrii Burgenland różni się od stereotypowego wyobrażenia o austriackim krajobrazie. Próżno tutaj szukać gór; są za to rozległe równiny, jezioro stepowe, lasy, malownicze brzegi rzek, winnice. Na turystów czekają obrazki jak z bajki: spacerujące po ulicach dzikie gęsi, tańce godowe dropi, walki pustułek, kolorowe żołny pszczołojady. W Parku Narodowym Jezioro Nezyderskie-Seewinkel gniazduje na porośniętych trzciną brzegach i wychowuje młode ponad 300 gatunków ptaków! To jedyne takie miejsce w Europie (należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO). Dla fanów birdwatchingu Park Narodowy w miejscowości Illmitz organizuje wycieczki z lornetkami.

W parku krajobrazowym Jezioro Nezyderskie-Góry Litawskie można podziwiać wiśniowe sady, w Rosalia-Kogelberg – gaje kasztanowe. Wykopaliska i ruiny to specjalność kolejnego parku – Landseer Berge, a w Weinidylle czekają romantyczne uliczki winiarskich miejscowości. Wszędzie można dojechać rowerami lub segwayami. Jest tu 2500 km doskonałych tras. Urlop może okazać się za krótki, by odkryć wszystkie tajemnice Burgenlandu!
 

WYCIECZKI PRZYRODNICZE W BURGENLANDZIE:
 

  • Wiśniowa trasa z przewodnikiem: wycieczka w Góry Litawskie z fantastycznym widokiem na Jezioro Nezyderskie (szczególnie atrakcyjna podczas kwitnienia wiśni w kwietniu). Więcej informacji: genussquelle.at
  • Wycieczka na segwayach przez winnice środkowego Burgenlandu, z przekąską w winnicy. Rezerwacje: segwaytour.at
  • Wycieczka z lamami – te miłe zwierzęta ujmują spokojem i opanowaniemlama-wanderung.at
  • Birdwatching-safari to gratka dla ornitologów, stmartins.at/safari

 

NOCLEGI w Burgenlandzie:

 
Scheiblhofer w Andau, scheiblhofer.at 
Schindler w Mörbisch, winzerhof-schindler.at  
Winnica Kiss w Jois, winzerhof-kiss.at
Casa Peiso w Mörbisch, casapeiso.at
Silvia Heinrich w Deutschkreutz, weingut-heinrich.at Herczeg w Gaas, weinherczeg.com
Wiesler Wohnothek, wachter-wiesler.at
Weinek Kellerstöckl, weinek-wein.at
 
Więcej informacji na stronie:
www.burgenland.info
 
Opracowanie: Joanna Halena
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe