Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jak poznać dobre mydło?

Nie każde mydło w kostce jest takie samo. Niektóre wysuszają skórę, a inne wręcz przeciwnie – nawilżają tak, że nie trzeba już używać balsamu. Wszystko zależy od składników.

Mydło ma 3 000 lat! Recepta na nie jest bardzo prosta: tłuszcz plus sole alkaliczne. W starożytnym Rzymie mieszano go z popiołem. Dziś produkcja mydła to skomplikowany proces z użyciem wielu składników, z których większość wcale nie musi nam się podobać. Tłuszcze zwierzęce podkręcone chemią, toksyczne środki antybakteryjne czy ropopochodne pachnidła... Lepiej sięgnąć do tradycyjnych prostych receptur na bazie olejów roślinnych. Im lepszej będą jakości, tym lepsze wyjdzie mydło. Może to być np. oliwa czy olej kokosowy.

Co jeszcze jest w porządnej kostce mydła?

Zioła – wyłącznie suszone. Najczęściej dodaje się lawendę, trawę cytrynową i rumianek. Również roślinne olejki eteryczne, które dają naturalny aromat i działają terapeutycznie. Najpopularniejsze to różany, lawendowy czy z drzewa sandałowego.

A co z kolorami mydeł?

Cynamon i kakao nadadzą odcień brązowy, kurkuma żółty, a burak zabarwi na czerwono i pomarańczowo. Do tego płatki owsiane, ziarna kawy, sól morska, płatki róż – dodatki, które nadają naturalnym mydłom właściwości pilingujące lub odżywcze.

Tego szukaj! 

MYDŁO ALEPPO 

Receptura tego tradycyjnego syryjskiego mydła nie zmieniła się od 2 000 lat. Nie zawiera ono żadnych barwników, substancji zapachowych, konserwantów ani tłuszczów zwierzęcych. Jest ręcznie wyrabiane i leżakuje od 9 miesięcy do nawet kilku lat. Im więcej oleju laurowego, tym więcej właściwości leczniczych, ale też wyższa cena. Jak nie dać się nabrać? Oryginalne aleppo składa się z wody, oliwy, oleju laurowego i wodorotlenku sodu. Dodatki to znak, że mamy do czynienia z podróbką. Nieuczciwi producenci zastępują też oliwę tańszym olejem palmowym.

Aleppo pomaga w leczeniu trądziku, jest dobre do skóry wrażliwej. Można nim myć włosy, zwłaszcza jeśli walczymy z łupieżem. Nadaje się także dla niemowląt.

reklama


MYDŁO GLICERYNOWE 

Czyli takie, w którym gliceryna jest na drugim miejscu wśród składników, zaraz za wodą. Jeżeli jest w środku albo pod koniec listy, to mamy do czynienia ze zwykłym mydłem z niewielkim dodatkiem gliceryny.

Gliceryna sprawia, że skóra jest miękka i nawilżona. Trzeba jednak uważać, żeby nie trzymać takiego mydła w przemoczonej mydelniczce, bo się roztapia.

MYDŁO MARSYLSKIE 

Tradycyjne mydło roślinne pochodzące z Marsylii składa się z oliwy i oleju kokosowego. Zawartość olejów roślinnych powinna wynosić minimum 72 proc., co producenci zwykle podkreślają tłoczeniem na kostce. Częsty lawendowy zapach to zasługa naturalnych olejków eterycznych. 

Mydło marsylskie ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Roztwór z jego płatków to delikatny środek piorący, świetny do ubranek niemowlęcych.

Uważaj na te składniki! 

Sodium tallowate


To tłuszcz zwierzęcy, a właściwie resztki niewykorzystane w przemyśle mięsnym. Bardzo tani, łatwo dostępny i wydajny składnik używany w kosmetykach. To właśnie on sprawia, że kostka pozostaje twarda, nawet gdy leży na mokrej mydelniczce. Usuwa brud i tłuszcz, ale jednocześnie zmywa naturalną powłokę lipidową i wysusza. Najbardziej daje się we znaki osobom o wrażliwej, suchej lub atopowej skórze. Może też blokować pory i nasilać albo nawet powodować trądzik. Nie jest toksyczny ani szczególnie szkodliwy, jednak czy warto używać mydła z tłuszczu zwierzęcego, które w dodatku wcale nie jest dobre dla naszej skóry?

Triclosan

Miał być cudownym środkiem antybakteryjnym, ale okazało się, że jest toksyczny. Źle wpływa na gospodarkę hormonalną i jest groźny dla środowiska. Coraz więcej firm usuwa go ze swoich receptur, choć wciąż nie jest oficjalnie zakazany. Triclosan jest głównym składnikiem mydeł antybakteryjnych. Owszem, zabija bakterie, ale zarówno te złe, jak i dobre dla naszego organizmu, poza tym może przyczynić się do rozwoju drobnoustrojów odpornych na antybiotyki. Najwięcej tracą dzieci, bo sterylne środowisko nie sprzyja budowaniu naturalnej bariery ochronnej i sprawnego systemu odpornościowego, a przez to są bardziej narażone na alergie.

Parfum

Pod tą nazwą kryje się zastrzeżona tajemnicą handlową kompozycja zapachowa zawierająca wiele różnych składników. To najczęściej chemiczne substancje ropopochodne, na które nasz nos może zareagować pozytywnie, jednak skóra już niekoniecznie. Nie są wyszczególnione, więc nie mamy szans na znalezienie potencjalnych alergenów. Taki chemiczny zapach utrzymuje się na skórze nawet kilka godzin i może powodować kłopoty oddechowe, neurologiczne, bóle głowy, a u dzieci nawet prowadzić do astmy. To dlatego mydła dla najmłodszych są bardzo delikatnie perfumowane.

tekst: Dominika Chirek
zdjęcia: shutterstock 

Weranda Country nr 9/2016

Zobacz również: